Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PD-415/1/2004
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/1/2004
Data
2004.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja


Pytanie podatnika
W związku z zamiarem zakupu poprzez kredyt bankowy kilku środków transportu (ciągników siodłowych i naczep) potrzebujemy opinii Waszego Urzędu dotyczącej sposobu amortyzacji środków trwałych .
Najprostrzą formą zabezpieczenia takiego kredytu jest przywłaszczenie przez bank środków trwałych do czasu całkowitej jego spłaty. Okres spłaty planujemy na 48 miesięcy i w tym czasie będziemy jedynie użytkownikami tych pojazdów ponosząc wszystkie koszty jego eksploatacji i utrzymania. W tym okresie bank będąc jedynym właścicielem całkowicie nie jest zainteresowany odliczaniem amortyzacji środka trwałego.
Jako jedyni użytkownicy zakupionych środków trwałych uważamy, że moglibyśmy dokonać odpisów amortyzacyjnych oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu poniesione wydatki związane z wykorzystaniem tych środków do prowadzonej działalności gospodarczej (na podstawie art. 22 ust 5 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zwracamy się z zapytaniem czy mamy rację w swojej interpretacji. W załączeniu przedstawiamy standartową "umowę przywłaszczenia rzeczy" proponowaną przez bank (planowanego kredytobiorcy).
Prosimy o pisemną odpowiedź w tej sprawie.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 03.03.2004r. w sprawie udzielenia informacji dotyczącej zaliczenia amortyzacji środka trwałego w koszty uzyskania przychodu, tj. ciągników siodłowych i naczep, zabezpieczonego przez bank poprzez przewłaszczenie do czasu całkowitej spłaty kredytu bankowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim informuje :

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) środki trwałe są to przedmioty stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy w art. 23a pkt. 1.
W myśl art. 22f ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj