Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/443-6/3/03, US.VI/443-7/3/03
z 30 czerwca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/443-6/3/03, US.VI/443-7/3/03
Data
2003.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
licencja
patenty
umowa nabycia know-how
usługi
wynalazki


Pytanie podatnika
uzupełnić


Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy w Mielcu, odpowiadając na zapytanie spółki z dnia 19.02.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 24.02.2003 r.), uzupełnione wyjaśnieniem, które wpłynęło do tut. Urzędu 17.03.2003 r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast art. 4 pkt 2c ww. ustawy VAT stanowi, że przez usługi rozumie się m.in. sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej.

Ustawa - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508 ze zm.) stanowi o możliwości udzielenia licencji m.in. na:

  • korzystanie z wynalazku zgłoszonego w Urzędzie Patentowym, na który nie udzielono jeszcze patentu oraz z wynalazku niezgłoszonego, a stanowiącego tajemnicę przedsiębiorcy,
  • używanie wzoru użytkowego,
  • używanie wzoru przemysłowego.

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 30.06.2000 r. - Prawo własności przemysłowej, patenty są udzielane na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania, bez względu na dziedzinę techniki. Natomiast art. 28 ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej stanowi:

„Za wynalazki w rozumieniu art. 24 nie uważa się w szczególności:

  1. odkryć teorii naukowych i metod matematycznych,
  2. wytworów o charakterze jedynie estetycznym,
  3. planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier,
  4. wytworów, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki,
  5. programów do maszyn cyfrowych
  6. przedstawiania informacji.

W przedstawionym stanie faktycznym spółka określiła, iż zawarła umowę z podmiotem (właścicielem licencji) na korzystanie z know-how w zakresie wytwarzania oraz marketingu poszczególnych wyrobów wytwarzanych przez spółkę. W umowach tych podano definicję know-how jako poufne i (lub) własne materialne i niematerialne techniczne informacje lub wiedzę, doświadczenie i umiejętności w dowolnej postaci w zakresie wytwarzania i marketingu.

Tut. Urząd po zasięgnięciu opinii Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej informuje, że umowa know-how jest to umowa na korzystanie z poufnych informacji technicznych, doświadczeń i umiejętności techniczno-produkcyjnych, natomiast umowa taka nie może dotyczyć korzystania z opatentowanego wynalazku czy chronionego znaku użytkowego. Wobec powyższego, jeżeli kwalifikacja spółki zawartych umów know-how do planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej i gospodarczej była prawidłowa, to zgodnie z ww. art. 28 cytowanej ustawy - Prawo własności przemysłowej działalności tych nie uważałoby się za wynalazki i związku z tym nie podlegałyby również pod przepisy ustawy VAT. Stąd właściwe jest stanowisko spółki, że przedmiotowe umowy nie podlegają pod przepisy ustawy VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj