Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzozowie
PP/443-3/04
z 23 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-3/04
Data
2004.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Brzozowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Ewidencja sprzedaży


Słowa kluczowe
eksport usług
faktura VAT
miejsce wykonywania czynności
miejsce wykonywania działalności
obniżenie podatku należnego
prowadzenie ewidencji
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Czy należy wystawiane faktury w Szwecji w języku szwedzkim a następnie przetłumaczone na język polski ujmować w prowadzonym w Polsce rejestrze sprzedaży VAT? Czy ma zastosowanie art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym?


W odpowiedzi na pana pismo z dnia 18.12.2003 r. (data wpływu 23.12.2003 r.) w sprawie zajęcia stanowiska w kwestii ujmowania w prowadzonym w Polsce rejestrze sprzedaży VAT faktury VAT wystawiane w Szwecji w języku szwedzkim a następnie tłumaczone na język polski, oraz wyrażenia opinii o zgodności opisanej procedurze księgowej z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego i czy w przedstawionej sytuacji ma zastosowanie art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Pan Tadeusz D. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług stolarskich, robót ogólnobudowlanych oraz handlu art. spożywczo-przemysłowymi od dnia 20.12.2000 r. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 19.12. 2000 r. wydanego przez Wójta Gminy J. Podatnikiem podatku od towarów i usług jest od 1.08.2003 r., a dla podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowany jest 2003 r. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W okresie czterech miesięcy 2003 r. świadczył usługi poza granicami Polski, tj. w Królestwie Szwecji dla podmiotów prowadzących tam działalność gospodarczą. Z uwagi na obowiązujące w Królestwie Szwecji przepisy podatkowe, został tam zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej (VAT) i uzyskał numer identyfikacyjny. W celu wykonywania usług na terenie Królestwa Szwecji dokonuje tam zakupów materiałów czy usług (np. opłata za telefon) i ewidencjonuje w polskim rejestrze zakupów VAT. Za wykonane usługi wystawia faktury zawierające VAT - zgodnie z przepisami obowiązującymi w Królestwie Szwecji (tj. w stawce 25 %) i odprowadza należny podatek do właściwego organu podatkowego w tym kraju. Szwedzkie faktury VAT są tłumaczone na język polski przez biegłych tłumaczy i wpisywane do prowadzonego w Polsce rejestru sprzedaży VAT w kwocie po pomniejszeniu należnego podatku VAT. Należności za wykonane usługi otrzymuje na rachunek bankowy w Królestwie Szwecji w V., a następnie przekazuje na konta bankowe w Polsce.

Zdaniem pana D. opisaną powyżej sprzedaż należy traktować jako eksport usług, a zakupy dokonywane za granicą powinny mieć swoje odzwierciedlenie w polskiej ewidencji VAT.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Opodatkowaniu podlega również eksport i import towarów lub usług. Przez eksport usług (art. 4 pkt 6 ustawy) rozumie się usługi wykonywane przez podatnika (w rozumieniu art. 5) poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wykonawcą usług nie jest podatnik w rozumieniu art. 5 cytowanej wyżej ustawy, o numerze identyfikacyjnym NIP, lecz podatnik zarejestrowany na podstawie przepisów obowiązujących w Królestwie Szwecji o numerze identyfikacyjnym (...). Zgodnie z prawodawstwem Królestwa Szwecji oraz Unii Europejskiej, podatnik ten jest zobowiązany wystawiać faktury VAT i płacić podatek w kraju, w którym wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu. Tam jest też zobowiązany do składania deklaracji, po okresie rozliczeniowym, oraz wpłacania kwot zobowiązań. Podatnikowi temu przysługuje również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Należy zatem stwierdzić, że jest pan pełnoprawnym podatnikiem podatku VAT w Królestwie Szwecji. W związku z powyższym, opisana powyżej sytuacja nie stanowi eksportu usług w rozumieniu wyżej cytowanego przepisu art. 4 pkt 6. Działalność prowadzona na terenie Królestwa Szwecji nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w ewidencji dla podatku od towarów i usług prowadzonej na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy, gdyż jest to ewidencja, w której dokonuje się zapisów w związku z czynnościami określonymi w ustawie. Działalność podmiotu, który nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 5, wykonywana poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej nie podlega ww. ustawie o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W związku z powyższym faktury szwedzkie nie mogą obniżać kwoty podatku należnego w rozumieniu art. 19 ust. 1 w Polsce.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego informuje, że odpowiedź w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie udzielona odrębnym pismem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj