Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PD II 413/56/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD II 413/56/04
Data
2004.03.26



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
mieszkania
najem
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Posiadam mieszkanie w miejscowości wypoczynkowej, które zamierzam wynajmować turystom. Czas trwania najmu może być krótkotrwały ze względu na brak zainteresowania po sezonie. Chcę skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania. Jaka stawka podatku powinna być zastosowana?


Jak wynika z treści pytania zamierza Pani wynajmować turystom na krótkotrwałe okresy mieszkanie położone w miejscowości wypoczynkowej, zakupione specjalnie do tego rodzaju działalności.
Działalność polegająca na krótkotrwałym wynajmie lokali zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług została sklasyfikowana w Sekcji H, Dziale 55, symbol 55.23.13 jako usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania. Dział 55 zgodnie z objaśnieniami obejmuje usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania takich jak: pokoje gościnne, kwatery wiejskie, domki letniskowe, apartamenty. Nie obejmuje natomiast wynajmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym (70.20.11) na podstawie zawartych umów zgodnie z kodeksem cywilnym.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit d ustawy z dnia 20.11.1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. do całego grupowania objętego PKWiU 55.2, tj. również 55.23.13 przy opodatkowaniu przychodów stosuje się stawkę 17%.
W związku z powyższym stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów.
Przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie łączy się z przychodami z innych źródeł. Termin składania zeznania wysokości uzyskanego przychodu i należnego podatku upływa 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj