Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
I/415/Z-12/04
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/Z-12/04
Data
2004.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
pościel
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Jestem osobą niepełnosprawną (II grupa inwalidzka) ze schorzeniem zwyrodnieniowym stawów obwodowych i kręgosłupa. Wymagam stałego leczenia farmakologicznego oraz warunków mikroklimatu, głównie środowiska o odpowiedniej temperaturze.
W związku z powyższym lekarz zalecił mi kupno zdrowotnej pościeli kaszmirowej, na zakup której posiadam fakturę VAT oraz zaświadczenie lekarskie stwierdzające ww. sytuację.
Według mnie przysługuje mi odliczenie od podatku wydatkowanej kwoty na zakup pościeli na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7a pkt 3 oraz ust. 7c i 7d ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że jest Pani osobą niepełnosprawną posiadającą II grupę inwalidzką w związku ze zwyrodnieniem stawów obwodowych i kręgosłupa. W związku z Pani schorzeniem zakupiona została pościel kaszmirowa.

Odpowiadając na Pani zapytanie stwierdza się, że za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Podstawą do odliczenia ww. wydatków jest posiadanie dowodu ich poniesienia, natomiast warunkiem odliczenia jest posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Zatem, aby skorzystać z odliczenia od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakupiony sprzęt, urządzenia techniczne powinno cechować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji oraz ułatwienie osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu czynności życiowych.

Ponieważ zakupiona pościel nie posiada właściwości profilaktyczno – rehabilitacyjnych oraz jest towarem powszechnego użytku i nie posiada cech indywidualnych, jak również nie zachodzi bezpośredni związek między właściwościami zakupionej pościeli a posiadanymi schorzeniami, z związku z tym nie przysługuje Pani ulga na cele rehabilitacyjne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj