Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-6/258/04
z 13 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-6/258/04
Data
2004.01.13



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kwota należna
obrót
sprzedaż wysyłkowa
utrata prawa do zwolnienia
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik, korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU, prowadzi sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem poczty, rozliczając się z klientem metodą „za pobraniem pocztowym”. Należność za towar jest powiększona o koszt przesłania. Zdaniem podatnika otrzymana w należności wartość kosztu przesłania, nie jest obrotem w myśl ustawy o PTU. Nie należy jej więc wliczać do limitu sprzedaży uprawniającego do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. ze zm.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO; w roku 2003 wartość ta wynosi 40.900 zł, natomiast w roku 2004 jest to kwota 45.700 zł.
W myśl art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna, w oparciu o cytowany przepis prawa, obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, które zawiera cenę towaru wraz z kosztami związanymi z tą sprzedażą m.in. kosztami przesyłki, będącymi składową częścią podstawowej czynności jaką jest sprzedaż towaru. Tak określoną wartość sprzedaży należy porównać z kwotą określoną w art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, aby sprawdzić, czy został przekroczony limit powodujący utratę prawa do zwolnienia z PTU.
Podsumowując:
Suma należności otrzymanych z tytułu sprzedaży towarów stanowi podstawę do ustalenia limitu zwolnienia, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o PTU, a zatem stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj