Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/45/JB/36/04
z 22 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/45/JB/36/04
Data
2004.03.22



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
import usług
koszty uzyskania przychodów
koszty zarządu
nierezydent
siedziba firmy
zakłady osób zagranicznych
zarządzanie przedsiębiorstwem


Pytanie podatnika
Czy Spółka, w której całość udziałów posiada podmiot zagraniczny, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty administracyjne poniesione poza granicami kraju oraz koszty zarządzania, którymi podmiot zagraniczny obciążył Spółkę ? Czy powyższe usługi można uznać za import usług ?


Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że działalność Spółki spełnia przesłanki uznania jej za zakład szwedzkiej Spółki. Stosownie do art. 3 ust.2 ustawy z dnia 15.021992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 5 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 5.06.1975 r. (Dz.U. z 1977r. Nr 13 poz. 51) opodatkowaniu w Polsce podlegają całkowite dochody uzyskane przez Spółkę szwedzką z prowadzonej w Polsce działalności, które mogą być przypisane temu zakładowi stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. Umowy z uwzględnieniem ust. 3 art. 7, zgodnie z którym przy ustaleniu zysków zakładu dopuszcza się odliczenie nakładów ponoszonych dla tego zakładu, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego czy powstały w tym państwie w którym leży zakład, czy gdzie indziej. Jednakże żadne postanowienie tego ustępu nie stanowi upoważnienia dla dokonania odliczenia nakładów, które nie podlegałyby odliczeniu gdyby zakład ten był oddzielnym przedsiębiorstwem.

Stosownie do art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Jak wynika z cytowanego przepisu, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów wydatek musi być poniesiony przez podatnika, w sposób racjonalny uzasadniony, mieć bezpośredni związek z działalnością prowadzoną przez podatnika, a ponadto musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, tj. między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo – skutkowy tego typu, aby poniesienie wydatku mogło mieć wpływ na osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Jeżeli te wymogi zostaną spełnione, koszty stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Zauważ się ponad to, że w przypadku podmiotów powiązanych należy mieć na uwadze przepis art. 9 cyt. Umowy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2a cyt. ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych opodatkowaniu podlegają uzyskane na terytorium RP przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 cyt. ustawy, przychody z tytułu wymienionych świadczeń w tym przepisie, w tym z tytułu zarządzania, o które pyta Spółka. Opodatkowanie takich świadczeń jest możliwe stosownie do ust. 2 art. 21 cyt. ustawy, ponieważ art. 20 cyt. Umowy stanowi, że części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd pochodzą a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy mogą być opodatkowane w obydwu Umawiających się państwach. Należy zauważyć, że certyfikat rezydencji wydany przez Szwedzką Administrację Podatkową, nie może decydować o nie pobieraniu zryczałtowanego podatku dochodowego od tych świadczeń wypłaconych TVAB z siedzibą w Szwecji, służy on wyłącznie udokumentowaniu faktycznego miejsca siedziby podatnika nierezydenta, podlegającego zryczałtowanemu opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z treścią art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym(Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.) za import usług uważa się usługi świadczone na terytorium R.P. za które należność przekazywana jest osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą. W świetle powyższego przepisy usługę zarządzania Spółką (o symbolu PKWiU wskazanym przez wnioskodawcę 74.15.10 – usługi w zakresie zarządzania holdingiem) z siedzibą i miejscem prowadzenia działalności w Polsce, przez podmiot mający siedzibę poza granicami kraju, gdzie należność za przedmiotową usługę przekazywana jest na rzecz usługodawcy jest importem usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj