Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim
US.PD/415/15-3/2003/2004
z 4 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415/15-3/2003/2004
Data
2004.02.04



Autor
Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki prawa cywilnego może odliczyć w zeznaniu rocznym za 2003 i 2004 r. jako stratę z lat ubieglych nieściągalną wierzytelność, udokumantowaną datowanym na dzień 23.12.2002 r. postanowieniem Komornika Sądowego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w następstwie ustalenia, iż dłużnik nie posiada ani ruchomości ani wierzytelności podlegających egzekucji, oraz że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. W złożonym zapytaniu dodatkowo wskazano, iż wartość nieściągalnej wierzytelności przez nieuwagę nie zaliczono w ciężar kosztów uzyskania przychodu za 2002 r., a prowadzona działalność gospodarcza z dniem 07.02.2003 r. została zlikwidowana.


Zgodnie z regulacją art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona. Wykładnia tego przepisu wskazuje,iż warunkiem zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne jest równoczesne spełnienie tych dwóch przesłanek.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy stanowi, iż za przychód z działalności o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Nieściągalność wierzytelności winna być udokumentowana w sposób określony w art. 23 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie:

    1. postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo
    2. postanowieniem sądu o:
    a) oddaleniu wniosku o ogłoszeniu upadłości, gdy majątek masy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, lub
    b) umorzeniu postępowania upadłościowego, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lub
    c) ukończeniu postępowania upadłościowego albo
    3. protokołem sporządzonym przez podatnika stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Reasumując, w przypadku gdy kwota należnego przychodu została uprzednio zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód należny i której nieściągalność została uprawdopodobniona ww. dokumentami jako wierzytelność nieściągalna, a w przypadku posiadania postanowienia o nieściągalności, wydanego przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, podatnik jako wierzyciel rozstrzygniecie zawarte w tym postanowieniu uznał za odpowiadające stanowi faktycznemu – kwotę tej wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Rozstrzygając natomiast kwestię możliwości i terminu zaliczenia wartości nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu należy ponownie odwołać się do brzmienia art. 22 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 22 ust. 4 wskazuje, iż - co do zasady – koszty uzyskania przychodu są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Powyższe wskazuje, iż wartość nieściągalnej wierzytelności w przedmiotowej sprawie można jedynie zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów roku 2002, gdyż właśnie na ten rok datowane jest postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego (postanowienie o nieściągalności wierzytelności). Ponadto wyjaśnia się, iż ze względu na prowadzenie przez Pana w 2002 działalności gospodarczej w formie spółki prawa cywilnego, osiągnięte w tym okresie przychody jak również poniesione koszty, w tym kwota nieściągalnej wierzytelności, winny być rozliczone proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Równocześnie powyższe wskazuje, iż nie ma możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym za rok 2003 i 2004 samej nieściągalnej wierzytelności jako straty z lat ubiegłych. Jednocześnie, mając na uwadze likwidację prowadzenia działalności w trakcie 2003 r., zauważa się, że o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj