Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
U.S.IV.436/2/04
z 29 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IV.436/2/04
Data
2004.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lombardy
podatek od towarów i usług
pożyczka
umowa nienazwana
zastaw rzeczy


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi dzialalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw - usług lombardowych i jest płatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym zwrócił się z zapytaniem czy udzielane przez niego pożyczki podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czy są od tego podatku zwolnione na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Pismem z dnia 25.02.2004 r. (data wpływu 27.02.2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18.03.2004 r. (data wpływu 22.03.2004 r.), podatnik zwrócił się z prośbą o informację odnośnie podatku od czynności cywilnoprawnych przy udzielaniu pożyczek lombardowych.

Działając stosownie do art. 14 “a” § 1 ustawy z 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje:

Ustawa z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 896 ze zm), poddała opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 tej ustawy.

Przedmiotem opodatkowania są czynności prawne unormowane w kodeksie cywilnym. Umowa pożyczki jako wymieniona w art. 1 ustawy objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a regulacje prawne umowy pożyczki zawierają art. 720 - 704 Kodeksu cywilnego.

Umowa lombardowa nie jest tożsama z umową pożyczki i nie reguluje jej kodeks cywilny. Jest to umowa nienazwana, której nie wymienia art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Oznacza to, że nie podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Należy jednak nadmienić, że jednym z elementów umowy lombardowej jest pożyczka. Prowizja uzyskana od pożyczkobiorcy jest opodatkowana podatkiem VAT. Tak więc ten element umowy lombardowej korzysta również z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Problem opodatkowania podatkiem VAT usług lombardowych został szczegółowo omówiony w kierowanym do podatnika piśmie z dnia 22.03.2004 r. znak US III/443/6/04.

Reasumując, pożyczki lombardowe nie są objęte obowiązkiem w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj