Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/4430/9/2004
z 1 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430/9/2004
Data
2004.03.01



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wystawianie dokumentów sprzedaży


Słowa kluczowe
fakturowanie
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
prasa
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż gazety – lokalnego tygodnika można zaliczyć do sprzedaży ciągłej, a co za tym idzie wystawiać jedną miesięczną fakturę VAT?


Stosownie do regulacji § 40 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) – w przypadkach określonych w art. 6 ust. 7b ust. 8b pkt 1 - 4, 7, 9 i 11 – 13 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), a także w przypadku umowy komisu, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast zgodnie z zapisem wyżej powołanego art. 6 ust. 8b pkt 3 ustawy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu sprzedaży gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 – 60.10), nut, map i ulotek – nie wcześniej jednak niż w dniu wydania i nie później niż 60 dnia od dnia wydania tych towarów; jeżeli jednak umowa sprzedaży przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną sprzedaż, nie później niż po upływie 120 dni od pierwszego dnia przekazania do sprzedaży tych wydawnictw.

Zatem zasady wystawiania faktur w zakresie czynności wykonywanych przez Spółkę determinują wyżej powołane przepisy prawa podatkowego oraz umowy zawarte z kontrahentami.

Dlatego fakturowanie sprzedaży za okresy miesięczne jest możliwe, jeżeli zachowane zostaną postanowienia ww. przepisów.

Odnośnie zapytania dotyczącego wyjaśnienia pojęcia użytego w § 35 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, tj. sprzedaż towarów o charakterze ciągłym, organ podatkowy wyjaśnia, iż przepisy rozporządzenia nie definiują powyższego pojęcia.

Dla wyjaśnienia jego znaczenia należy odwołać się do wykładni językowej. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wyraz ciągły w podstawowym znaczeniu oznacza m.in. „stale się powtarzający, trwający stale”.

W takim znaczeniu sprzedaż o charakterze ciągłym to taka, która zawiera w sobie element stałości i powtarzalności wykonywanych czynności np. dokonywanych dostaw towarów na rzecz konkretnego nabywcy w pewnym ustalonym okresie czasu.

Sprzedaż towarów wg tut. organu podatkowego będzie miała charakter ciągły w przypadku, gdy z zawartych umów pomiędzy kontrahentami (dostawcą – nabywcą), wynika okresowy cykl rozliczeń dokonanych dostaw na podstawie określonych specyfikacji, a dostawy mają powtarzalny charakter.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj