Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI-412/278/2004
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI-412/278/2004
Data
2004.03.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ulga uczniowska


Pytanie podatnika
Czy mogę dokonać odliczeniaulgi uczniowskiej(przyznanej decyzjami urzędu skarbowego w zwiazku z prowadzoną działalnością gospodarczą) od podatku z emerytury mojej i mojego męża ?


W związku ze złożonym przez Panią, w dniu 09.03.2004 r. zapytaniem, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 27c ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów, zwanej ulgą uczniowską.

Ulgę z tytułu wyszkolenia uczniów można odliczać od należnego podatku dochodowego do czasu odliczenia pełnej kwoty ulgi. Ustawodawca nie wprowadził ograniczenia, co do możliwości odliczenia ulgi wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Podatnik ma prawo do wykorzystania przyznanej ulgi, która nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym od dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez odliczenie jej od podatku dochodowego przypadającego od dochodów z innych źródeł.

Zgodnie z art. 6 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy. W tym przypadku podatek ustal się na imię obojga małżonków.

Z konstrukcji w/w przepisu wynika, że skutkiem złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie jest powstanie wspólnego podatku małżonków, który obniżają ulgi (w tym ulga z tytułu nauki zawodu) bez względu na to czy prawo do nich nabył mąż czy żona.

Dla ulg odliczanych od wspólnego podatku nie wprowadzono bowiem dyspozycji, że odliczane są przez każdego z małżonków w proporcji do uzyskanych przez siebie dochodów. Uregulowania takiego nie zawierają również przepisy regulujące zasady przyznawania ulg z tytułu nauki zawodu

W świetle powyższego należy stwierdzić, że może Pani korzystać z ulgi uczniowskiej obniżając wspólny podatek od dochodów z emerytury Pani i męża.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj