Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/OPBI/423/35/04/DK
z 4 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/OPBI/423/35/04/DK
Data
2004.03.04



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
odpady (śmieci)
przetwarzanie odpadów (śmieci) - recykling
przychody należne
usługi


Pytanie podatnika
Jaki jest moment powstania przychodu należnego dla usug w zakresie "wywozu i zagospodarowania odpadów"?

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy świadcząc usługi polegające na wywozie i zagospodarowaniu odpadów może korzystać z uregulowań zawartych w art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Za datę powstania przychodu należnego w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów związanych z działalnością gospodarczą zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia zagospodarowania ani też unieszkodliwiania odpadów.

Definicje takie zawiera ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz.628 ze zm.), która w art. 3 ust. 3 pkt 1 i pkt 21 wprowadza następującą terminologię:

  • gospodarowanie odpadami - rozumie się przez to zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz miejscami unieszkodliwiania odpadów
  • unieszkodliwianie odpadów - rozumie się poddanie odpadów procesom przekształceń biologicznych, fizycznych lub chemicznych określonym w załączniku nr 6 do ustawy w celu doprowadzenia ich do stanu, który nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska.

Spółka wykonuje usługi zakwalifikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi jako PKWiU 90.00.23 – 00.00 „Usługi w zakresie wywozu i zagospodarowania odpadów, pozostałe”. Decyzją wojewody Podatnik uzyskał zgodę na prowadzenie działalności w zakresie odzysku oraz transportu odpadów wraz z określeniem miejsca i sposobu magazynowania odpadów.

Analizując przepisy ustawy o odpadach należy przyjąć, iż gospodarowanie odpadami jest pojęciem szerokim, w ramach którego mieści się również unieszkodliwianie odpadów.

Jednakże sam proces unieszkodliwiania odpadów został przez ustawodawcę określony szczegółowo w załączniku nr 6 do ustawy, który wymienia następujące procesy unieszkodliwiania odpadów:

D1 Składowanie na składowiskach odpadów obojętnych

D2 Obróbka w glebie i ziemi (np. biodegradacja odpadów płynnych lub szlamów w glebie i ziemi)

D3 Składowanie poprzez głębokie wtryskiwanie (np. wtryskiwanie odpadów, które można pompować)

D4 Retencja powierzchniowa (np. umieszczanie odpadów na poletkach osadowych lub lagunach)

D5 Składowanie na składowiskach odpadów niebezpiecznych lub na składowiskach odpadów innych niż niebezpieczne

D6 Odprowadzanie do wód z wyjątkiem mórz*

D7 Lokowanie (zatapianie) na dnie mórz

D8 Obróbka biologiczna niewymieniona w innym punkcie niniejszego załącznika, w wyniku której powstają odpady, unieszkodliwiane za pomocą któregokolwiek z procesów wymienionych w punktach od D1 do D12 (np. fermentacja)

D9 Obróbka fizyczno-chemiczna niewymieniona w innym punkcie niniejszego załącznika, w wyniku której powstają odpady, unieszkodliwiane za pomocą któregokolwiek z procesów wymienionych w punktach od D1 do D12 (np. parowanie, suszenie, strącanie)

D10 Termiczne przekształcanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach zlokalizowanych na lądzie

D11 Termiczne przekształcanie odpadów w instalacjach lub urządzeniach zlokalizowanych na morzu

D12 Składowanie odpadów w pojemnikach w ziemi (np. w kopalni)

D13 Sporządzanie mieszanki lub mieszanie przed poddaniem któremukolwiek z procesów wymienionych w punktach od D1 do D12

D14 Przepakowywanie przed poddaniem któremukolwiek z procesów wymienionych w punktach od D1 do D13

D15 Magazynowanie w czasie któregokolwiek z procesów wymienionych w punktach od D1 do D14 (z wyjątkiem tymczasowego magazynowania w czasie zbiórki w miejscu, gdzie odpady są wytwarzane)

_____________

*Odprowadzanie do wód z wyjątkiem mórz w całości objęte jest zakazem.

Zatem jedynie w ramach wyżej wymienionych procesów będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 3d pkt 3 ww. ustawy zgodnie, z którym datą powstania przychodu należnego dla usług wywozu i zagospodarowania odpadów będzie wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Natomiast w przypadku innych procesów stanowiących zagospodarowanie odpadów moment powstania przychodu określają zasady ogólne, sformułowane w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym stanowisko zaprezentowane przez Podatnika uznaje się za właściwe jedynie w zakresie odpowiadającym wymogom ustawy o odpadach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj