Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świdnicy
PP-443/108/2003
z 19 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/108/2003
Data
2004.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Świdnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
grunty rolne
lokal mieszkalny
wynajem
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jednostka wynajmuje pomieszczenia gospodarcze przynależne do lokali mieszkalnych na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Dzierżawi również grunt pod uprawy - tj. ogródki, na rzecz osób fizycznych.
Pomieszczenia gospodarcze przynależne do lokali mieszkalnych to komórki, w których lokatorzy przechowują m.in. węgiel.
Podmiot zapytuje czy ww. usługi najmu i dzierżawy korzystają ze zwolnienia z VAT?


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego świadczenie usług wymienionych w załączniku Nr 2.

W poz. 10 tegoż załącznika wymieniono "usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe".

Definicję lokalu mieszkalnego zawiera § 2 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), w myśl którego przez lokal mieszkalny rozumie się część budynku mieszkalnego wielorodzinnego, stanowiącego wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, z wyłączeniem lokali mieszkalnych w domach bliźniaczych i szeregowych oraz w domach jednorodzinnych wolno stojących.

Analogiczną definicję lokalu mieszkalnego zawiera ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903).

Zgodnie z powyższym komórka jest pomieszczeniem pomocniczym służącym zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, przynależnym do lokalu mieszkalnego, tj. stanowi jego część składową, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegała lub była położona w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, najem pomieszczeń gospodarczych przynależnych do lokali mieszkalnych, tj. komórek, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest m. in. sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Co do zasady zatem, usługi najmu lub dzierżawy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Natomiast w myśl § 67 ust. 1 pkt 1 lit. j ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwalnia sie od podatku od towarów i usług usługi dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.

Ustawa z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (tekst jedn. z 1996 r. Dz. U. Nr 85, poz. 930 ze zm.) stanowi, iż pracowniczym ogrodem działkowym jest obszar gruntu rolnego podzielony na działki przeznaczone pod uprawy ogrodowe i oddane w użytkowanie osób fizycznych, wyposażony w urządzenia niezbedne do prowadzenia upraw ogrodowych oraz służący zarazem do wypoczynku użytkowników działek i innych osób (art. 6 ust. 1).

Skoro zatem przedmiotem dzierżawy jest grunt z przeznaczeniem na uprawy ogrodowe, to czynność ta jako dotycząca dzierżawy gruntu na cele rolnicze, mimo że mieści się w katalogu czynności opodatkowanych, korzysta na podstawie powołanego wyżej przepisu z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj