Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.V/436-3/04
z 26 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.V/436-3/04
Data
2004.02.26



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
samochód
umowa komisu
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
1. Czy umowa przyjęcia do komisu pojazdu w celu jego sprzedaży za pośrednictwem komisu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
2. Czy umowa kupna-sprzedaży pojazdu zawarta między osobą prywatną a Auto-Handlem podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


Odpowiadając na Pani pytania zawarte w piśmie z dnia 11.02.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:

Pyt. Czy umowa przyjęcia do komisu pojazdu w celu jego sprzedaży za pośrednictwem komisu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Odp. Przyjęcie do komisu pojazdu w celu jego sprzedaży nie podlega podatnikowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ czynność ta nie jest wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 86 ze zm.).

Pyt. Czy umowa kupna-sprzedaży pojazdu zawarta między osobą prywatną a Auto-Handlem podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Odp. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży rzeczy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli pojazd, jak w przedstawionej sytuacji, nabyty jest przez Auto-Handel od osoby fizycznej w celu jego dalszej odsprzedaży, to stosownie do obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 05.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.), za obliczenie i pobór podatku od czynności cywilnoprawnych od podatnika odpowiada nabywca rzeczy jako płatnik, który przy wypłacie należności za pojazd pobiera stosowny podatek i odprowadza go na rachunek organu podatkowego.

Z powołanego przez Panią zwolnienia od podatku na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) korzystają tylko czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Przepis ten dotyczy umów sprzedaży zawieranych przez podatników, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz podatników objętych zwolnieniem na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 i 7, a także umów sprzedaży zawieranych przez podatników, o których mowa w art. 14 tej ustawy w zakresie czynności zwolnionych od podatku.

W rozumieniu wymienionych przepisów Pani jako nabywca pojazdu w celu jego dalszej odsprzedaży nie będzie podatnikiem podatku VAT, ponieważ czynność ta nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Reasumując, nabycie pojazdu przez Auto-Handeł od osoby fizycznej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, natomiast jego sprzedaż zwolniona jest od tego podatku na podstawie art. 2 ust. 4 powołanej ustawy z dnia 09 września 2000 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj