Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/66/5/PK/04
z 6 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/66/5/PK/04
Data
2004.02.06



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import usług
przedpłaty


Pytanie podatnika
Wątpliwości podatnika dotyczą następujących kwestii:
1. czy usługi serwisowe wykonywane na rzecz podatnika (rezydenta) z siedzibą we Wrocławiu przez Spółkę (nierezydenta) mającą siedzibę w Wiedniu, za pośrednictwem innej firmy – Spółko z o.o. mającej siedzibę we Wrocławiu, na które Podatnik dokonał przedpłaty w wysokości 100% należności za usługi na rzecz firmy austriackiej, i które wykonywane są na terenie RP - są importem usług w rozumieniu przepisów ustawy o PTU.
2. określenia skutków podatkowych związanych z wykonaniem importu usługi we wskazanym stanie faktycznym:
2.1. momentu powstania obowiązku podatkowego
2.2. terminu odliczenia podatku VAT naliczonego.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika wniosku wynika, że zawarł on z zagranicznym kontrahentem (nierezydentem) mającym siedzibę poza Polską umowę, której przedmiotem są m.in. usługi serwisowe oprogramowania i elementów sprzętowych, świadczone przez ww. firmę za pośrednictwem firmy partnerskiej mającej siedzibę w Polsce. Miejscem wykonywania ww. usług jest siedziba Podatnika mieszcząca się w kraju. Zgodnie z umową Podatnik zobowiązany jest do bezgotówkowej przedpłaty Nierezydentowi, określonej w umowie pełnej (100%) należności przed wykonaniem ww. usług serwisowych, który przypadł na dzień 19 grudnia 2003 r.

W opinii podatnika nie ma znaczenia, iż faktycznie usługa będzie wykonywana nie przez Nierezydenta (firmę z siedzibą poza Polską) a przez jego podwykonawcę, będącego podmiotem polskim. Zdaniem podatnika wnoszącego zapytanie, usługa serwisu świadczona przez Nierezydenta jest importem usług. Zgodnie bowiem z definicją legalną, określoną w art. 4 pkt 5) ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowymi, pod pojęciem importu usług rozumie się „usługi świadczone na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, za których należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, (...)”.
Skoro (zdaniem podatnika) świadczona przez Nierezydenta usługa jest importem usług telekomunikacyjnych podatnik wynosi z tego określone skutki, które pozwalają m.in. na zastosowanie określonej stawki podatku VAT, według stawki 22%. W świetle art. 6 ust. 8b pkt 5 momentem powstania obowiązku podatkowego będzie termin dokonania zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Biorąc pod uwagę fakt, iż termin zapłaty w opisanym wyżej przypadku upływa dnia 19.12.2003 r. należy przyjąć, że jest to również termin określający moment powstania obowiązku podatkowego.
Ponadto, zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 2 Podatnik będzie mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w miesiącu styczniu 2004 r.(...)”.

W analizowanej sprawie wątpliwości podatnika w przedmiotowej sprawie dotyczą następujących kwestii:

    1. czy usługi serwisowe wykonywane na rzecz podatnika (rezydenta) z siedzibą w Polsce przez Spółkę (nierezydenta) mającą siedzibę poza Polską, za pośrednictwem innej firmy – Spółko z o.o. mającej siedzibę w Polsce, na które Podatnik dokonał przedpłaty w wysokości 100% należności za usługi na rzecz firmy zagranicznej, i które wykonywane są na terenie RP - są importem usług w rozumieniu przepisów ustawy o PTU.
    2. określenia skutków podatkowych związanych z wykonaniem importu usługi we wskazanym stanie faktycznym:
    2.1. momentu powstania obowiązku podatkowego
    2.2. terminu odliczenia podatku VAT naliczonego.

Zgodnie z brzmieniem art. 4 pkt 5 ustawy o PTU przez import usług rozumie się usługi świadczone na terytorium RP, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.
Oznacza to, że aby usługa mogła być uznana za usługę importową musi być spełnione łącznie kilka przesłanek. Po pierwsze, usługa musi być świadczona na terytorium Polski. Oznacza to, że jeżeli usługa jest wykonywana za granicą na rzecz polskiego podmiotu, to usługa ta nie ma charakteru usługi importowanej. Po drugie, usługi muszą mieć charakter odpłatny, a należność za ich wykonanie musi zostać przekazana osobie mającej siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą. Z definicji legalnej usługi importowej, wynika, że nie jest istotne jaki podmiot faktycznie ją wykonuje, czy kto jest odbiorcą usługi.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż jej kontrahent zagraniczny wykonuje na rzecz podatnika usługi serwisowe oprogramowania i elementów sprzętowych za pośrednictwem polskiej firmy z siedzibą w kraju. Z pisma podatnika wynika również, że płatność za usługę (bezgotówkowa przedpłata) dokonywana jest w całości na rzecz firmy zagranicznej – jednostki mającej siedzibę za granicą. Bez znaczenia pozostaje fakt, że usługobiorca zlecił wykonanie tej usługi polskiemu podmiotowi. Istotne jest, że dana usługa jest faktycznie wykonana na terytorium RP oraz że płatność jest dokonana na rzecz podmiotu mającego siedzibę za granicą. Dlatego też usługa ta ma charakter usługi importowej.

Jeśli chodzi o określenie skutków podatkowych związanych z wykonywaniem importu usług, w analizowanym stanie faktycznym stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi (art. 6 ust. 8b pkt 5 ustawy o VAT). Z pisma Spółki również wynika, że zgodnie z umową zawartą z firmą austriacką, Podatnik jest zobowiązany do bezgotówkowej przedpłaty na jej rzecz, określonej w umowie pełnej (100%) wartości usługi jeszcze przed ich wykonaniem (do dnia 19.12.2003 r).
W myśl art. 6 ust. 8d ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku importu usług, uiszczenie części zapłaty, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części; dotyczy to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonanej usługi.
Zatem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania tej przedpłaty, a podatnik jest zobowiązany do naliczenia kwoty podatku należnego VAT według stawki podstawowej tj. 22% oraz wykazania jej w deklaracji VAT-7 za grudzień 2003 r.

Odnosząc się do kwestii prawa podatnika do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego od usługi importowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że zgodnie z art. 19 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego od usług importowych, za wyjątkiem podatku od usług turystyki wyjazdowej oraz związanych ze sprzedażą zwolnioną od podatku, a także z czynnościami nie wymienionymi w art. 2 ustawy. Jednocześnie podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek z tytułu importu usług – w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu usług. Z tym, że u podatników, o których mowa w art. 14 a (obowiązującym do 31.12.2003 r.) – w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu tych usług (art. 19 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny stwierdzić należy, że podatnik ma prawo obniżyć w miesiącu styczniu 2004 r. kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z opodatkowania ww. usługi.

Wspomnieć jednak należy, że w sytuacji gdy podatnik nie odliczy podatku naliczonego z tytułu importu usług w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy – nie traci on prawa do skorzystania z tego uprawnienia w terminie późniejszym. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 3 b ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia podatku w terminach, o których mowa w art. 19 ust. 3, 3d, 3e i 3g ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego, przez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za okresy wskazane w ust. 3, 3d, 3e i 3g – jednak nie później niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zatem stanowisko w sprawie przedstawione przez podatnika uznać należy za prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego jednocześnie informuje, że powyższa interpretacja dokonana jest dla stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Zmiana któregokolwiek z jego elementów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj