Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-11/04
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-11/04
Data
2004.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy opodatkowaniu podlega renta otrzymywana z Republiki Czeskiej?


W odpowiedzi na pismo z dnia 05.03.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania renty z Republiki Czeskiej - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu jest emerytura lub renta. Jednakże przy opodatkowaniu emerytur lub rent pochodzących z zagranicy należy uwzględniać postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 44 ust. 3e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W zakresie opodatkowania rent i emerytur otrzymywanych z Republiki Czeskiej mają zastosowanie przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej między rządem Rzeczpospolitej Polskiej a rządem Republiki Czeskiej (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189). Zgodnie z art. 18 powołanej umowy – renty, emerytury i inne podobne wynagrodzenia, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu wcześniejszej pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym odbiorca emerytury ma miejsce zamieszkania. Tak więc otrzymywana przez Panią emerytura z Czech podlega opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 2 i ust. 3a cytowanej na wstępie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z emerytur i rent z zagranicy – są obowiązani wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi wg miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru (za 2004 r. – PIT-53). Osiągnięte w ciągu roku dochody z renty otrzymanej z Czech będzie Pani obowiązana wykazać wraz z innymi dochodami uzyskanymi w roku 2004 w zeznaniu podatkowym, które należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (za 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj