Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD-IV/415-58/03
z 29 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD-IV/415-58/03
Data
2003.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
inwalida
komputery
niepełnosprawni
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy osoba niepełnosprawna zaliczona do pierwszej grupy inwalidzkiej z ogólnego stanu zdrowia i trzeciej grupy inwalidzkiej w związku z wypadkiem przy pracy, może skorzystać z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wydatku na zakup komputera? Z orzeczenia wynika, że niepełnosprawność datuje się od 27.03.1974r. tzn. od początku choroby. W rozpoznaniu z dnia 10.12.2003r. lekarz specjalista chorób oczu stwierdza: jaskrę prostą oraz zwyrodnienie siatkówki obu oczu.


Zgodnie z przepisem art.26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem korzystania z odliczeń jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności stwierdzony przez właściwy organ.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu w ramach omawianej ulgi wymienia przepis art.26 ust.7a wyżej powołanej ustawy. W przepisie tym wymienia się między innymi zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Komputer jest niewątpliwie urządzeniem ułatwiającym czynności życiowe, jednakże ustawodawca w wyżej powołanym przepisie zawarł jeszcze dwa dodatkowe wymogi, spełnienie których uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w wyżej cytowanym przepisie. Tymi wymogami są: indywidualny charakter zakupionego sprzętu oraz jego niezbędność w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej. Przy czym cechy te winny występować łącznie.

Tak więc zakupiony sprzęt rehabilitacyjny powinien charakteryzować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwić osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych. Tym niemniej każda sytuacja winna być rozpatrywana indywidualnie, a właściwym do stwierdzenia czy konkretne urządzenie, sprzęt czy też narzędzie (w tym przypadku komputer) jest niezbędne w rehabilitacji oraz będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności danej osoby, jest lekarz specjalista.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj