Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US-III-415/84/03
z 18 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-415/84/03
Data
2003.12.18



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
emerytura
renta zagraniczna
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
- opodatkowanie zagranicznych rent i emerytur.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr. 137 poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 10.12.2003 r. (data złożenia w US 12.12.2003 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie informuje:

Na podstawie art. 3 ust. 1 oraz 4 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Z danych rejestracyjnych, znajdujących się w bazie urzędu (zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3) i pisma z dnia 10.12.2003 r. wynika, że posiada Pani obywatelstwo polskie i francuskie, na stałe zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej.

Polskie przepisy podatkowe dokładnie określają tryb poboru podatku od emerytur i rent z zagranicy. Na podstawie art. 35 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane banki, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent. Ponadto zgodnie z art. 35 ust. 3 w/w ustawy, zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 i ust. 1-1c, z tym że w przypadku poboru przez banki zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, zawartej z krajem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w dniu 20 czerwca 1975 roku zawarto umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r. Nr 1 poz. 5).

Artykuł 18 w/w umowy stanowi, że z zastrzeżeniem postanowień art. 19 ust. 2 renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Jednakże te renty i emerytury podlegają opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli ich odbiorca ma w tym Państwie miejsce zamieszkania i posiada jego obywatelstwo.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w art. 21 ust. 1 pkt. 74 zwalnia od podatku dochodowego otrzymywane z zagranicy:

  1. renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego,
  2. kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin,
  3. renty wypadkowe osób , których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945- pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia.

Z zaświadczenia Nr SZ-05-205905/080 z dnia 02.12.2003 r. wystawionego przez ZUS Departament Wypłaty Świadczeń Zagranicznych wynika, że uprawniona jest Pani do pobierania francuskiej emerytury z tytułu ubezpieczenia dodatkowego, zatem ta emerytura nie jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie w/w przepisów.

Emerytura wypłacana Pani nie korzysta także ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż umowa z Republiką Francuską tak nie stanowi.

Z uwagi na fakt, że mieszka Pani w Polsce i posiada także polskie obywatelstwo, otrzymywane świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem bank wypłacający Pani świadczenie jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj