Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/4430/85/2003
z 24 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430/85/2003
Data
2003.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwrot różnicy podatku


Słowa kluczowe
koncesje
kopaliny
surowiec skalny
złoża
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka uzyskała koncesję na rozpoznanie złoża melafiru i jego wydobywanie. Nie podjęła jednak czynności opodatkowanych związanych z eksploatacją kopalin, lecz dokonała sprzedaży z innych tytułów. Czy w związku z tym interpretacja § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zakładająca że chodzi o czynności podlegające opodatkowaniu, związane z eksploatacją złoża jest prawidłowa?
Czy wniosek o dokonanie zwrotu podatku może obejmować miesiące wcześniejsze?


Zgodnie z regulacją § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) - podatnikom, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymali koncesję na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin lub wydobywanie kopalin ze złóż, przysługuje zwrot podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów i zakupie usług w kraju, związanych z działalnością objętą tą koncesją.

W ustępie 2 tego paragrafu zawarte zostało zastrzeżenie, iż przepis ust. 1 stosuje się do podatników, którzy nie podjęli czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem importu. Przepis nie wskazuje wprost, czy chodzi o wszelkie czynności opodatkowane z katalogu zawartego w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), czy tylko o czynności koncesjonowane.

W ocenie tut. organu podatkowego, regulacja § 11 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, mówiąca o czynnościach opodatkowanych, dotyczy czynności związanych z działalnością koncesjonowaną. Taką wykładnię przedmiotowej normy uzasadnia zapis § 12 ww. rozporządzenia, który wskazuje tę część podatku naliczonego, w stosunku do której przysługuje zwrot (nie dotyczy tej części podatku naliczonego o który został pomniejszony podatek należny). Zatem przepis ten dopuszcza wykonywanie innych czynności opodatkowanych (nie związanych z działalnością objętą koncesjonowaniem w przedmiotowym zakresie), bowiem w odwrotnej sytuacji bezprzedmiotowe byłoby ustanowienie tego ograniczenia.

Przepisy § 13 i § 14 ww. rozporządzenia, regulują szczegółowe warunki i tryb zwrotu podatku od zakupów związanych z działalnością objętą koncesjonowaniem i tak stosownie do zapisu § 14 ust. 2 pkt 1 tego rozporządzenia podatnik we wniosku wykazuje wartość zakupów lub importu dokonanych w danym miesiącu, których dotyczy zwrot podatku. Stosownie natomiast do regulacji ust. 3 ww. § 14, podatnik dołącza wniosek do deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.

Zatem organ podatkowy nie może zgodzić się ze stanowiskiem, iż zwrotem w omawiany trybie mogą być objęte również zakupy z miesięcy wcześniejszych. W takim zakresie Spółka mogła wystąpić ze stosownym wnioskiem we właściwym czasie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj