Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
I MUS-1471/DP/423/75/2004
z 16 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I MUS-1471/DP/423/75/2004
Data
2004.03.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
usługi o charakterze niematerialnym
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy usługi świadczone przez reasekuratorów nic mających siedziby lub zarządu w Polsce, należy uznać za świadczenia niematerialne podlegające, na mocy przepisu art. 21 ust. l pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 20% podatkowi u źródła?


Spółka prowadzi w Polsce działalność ubezpieczeniową, chroniąc klientów przed ryzykiem wystąpienia określonej szkody. Jednocześnie w ramach prowadzonej działalności, jak również zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów o działalności ubezpieczeniowej, dokonuje reasekuracji ubezpieczonych ryzyk u innych podmiotów działających na rynku ubezpieczeń. W związku z ograniczonym rozwojem krajowych usług reasekuracyjnych, znaczną część zawartych umów ubezpieczenia i wynikających z nich ryzyk Spółka reasekuruje w towarzystwach mających siedzibę zagranicą. Zawieranie przez spółkę umów reasekuracyjnych ma na celu wyeliminowanie z portfela ubezpieczyciela ryzyka dużych szkód oraz wyeliminowanie następstw podwyższonej częstości małych szkód. Na mocy umów reasekuracyjnych reasekuratorzy przejmują od spółki część ryzyka wynikającego z zawartych umów ubezpieczenia, które są objęte zakresem umowy reasekuracyjnej. W zamian za to, reasekuratorom przysługuje udział w składce odpowiadającej cedowanemu ryzyku. W przypadku zajścia zdarzeń objętych reasekuracją, reasekuratorzy są zobowiązani do pokrycia odpowiedniej części wypłaconych przez spółkę odszkodowań. W przypadku objęcia reasekuracją ryzyk wynikających z umów ubezpieczenia zawartych przez Spółkę dokonuje ona płatności na rzecz reasekuratorów w wysokości odpowiadającej ich udziałowi w składce płaconej przez ubezpieczanego, a z drugiej strony, w przypadku wystąpienia szkody odpowiednia jej część pokrywana jest przez reasekuratora (poprzez wpłaty na rzecz spółki).

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm./, podmioty nie mające siedziby i zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów uzyskanych z tytułu należności za wykonane na rzecz podmiotów polskich świadczenia o charakterze niematerialnym, a w szczególności z tytułu świadczeń doradczych, badania rynku, zarządzania i kontroli,gwarancji i poręczeń. Jednocześnie w art. 26 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określony został obowiązek potrącenia tego podatku przez podmiot polski dokonujący wypłaty takich należności na rzecz podmiotu zagranicznego.

Prawo podatkowe nie zawiera definicji świadczeń niematerialnych, z tym że w powołanym przepisie został określony konkretny katalog czynności, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem. Katalog ten nie jest wyczerpujący, jednakże nie ulega wątpliwości, że inne podlegające opodatkowaniu świadczenia niematerialne muszą mieć charakter o znaczeniu prawnym równorzędnym w stosunku do wskazanych w ustawie. Przy kwalifikacji tego rodzaju świadczeń również należy uwzględnić intencję ustawodawcy, iż celem tych regulacji było przeciwdziałanie nieuzasadnionemu transferowi dochodów za granicę.Zdaniem Urzędu nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym usługi reasekuracyjne wykonywane na rzecz spółki przez zagraniczne firmy zawodowo trudniące się świadczeniem usług reasekuracyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj