Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO IV-423/13/2003
z 23 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO IV-423/13/2003
Data
2003.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty egzekucji
koszty procesowe
potrącalność kosztów
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
uprawdopodobnienie nieściągalności
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy i kiedy uiszczona na rzecz firmy windykacyjnej prowizja, zwrócone na jej rzecz koszty sądowe i komornicze oraz rezerwa utworzona na niespłaconą część wierzytelności może stanowić koszt uzyskania przychodów?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu zapytania podatnika informuje o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie będącej przedmiotem zapytania:

Pytanie podatnika sprowadza się do wyjaśnienia czy uiszczona przez „E.” na rzecz firny windykacyjnej prowizja, zwrócone na jej rzecz koszty sądowe i komornicze oraz rezerwa utworzona na niespłaconą część wierzytelności może stanowić koszt uzyskania przychodów w 2003 r.

Organ podatkowy ocenił przedstawiony stan faktyczny sprawy w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności artykułu 15 ust. 1 i 4 oraz artykułu 16 ust. 1 pkt 26, 26a oraz ust. 2 i 2a i stwierdził, co następuje:

Zarówno prowizja zapłacona firmie windykacyjnej, jak i zwrócone koszty sądowe i komornicze na rzecz tej filmy są bez wątpienia kosztami uzyskania przychodów wobec tego winny powiększać koszty podatkowe w tym roku, kiedy zostały poniesione. Natomiast rezerwa (odpis aktualizacyjny) na należność nieściągalną może powiększyć koszty podatkowe w tym okresie, w którym nastąpiło jej uprawdopodobnienie. Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną - zgodnie z ustępem 2a pkt 1c w artykule 16 między innymi wówczas, gdy została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego.

W przypadku wierzytelności „A.” orzeczeniem tym jest wyrok Sądu Okręgowego w K. Wydział XIV Gospodarczy z dnia 30.10.2001 r. z powództwa A. spółka z o.o. w D. Zasądzona na rzecz powoda wierzytelność została skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, o czym świadczy informacja komornika sądowego na odwrocie wyroku o poniesieniu kosztów bezskutecznej egzekucji przez wierzyciela. Zdaniem tutejszego organu podatkowego, została tym samym uprawdopodobniona nieściągalność wierzytelności, z tym że rezerwa (odpis aktualizacyjny) może zostać uznany za koszt podatkowy przez „E.” S.A. w P. dopiero po dokonaniu cesji zwrotnej przez „F.” wraz ze wszelkimi prawami z tego wynikającymi, a więc w 2003 r.

Prezentując powyższe stanowisko organ podatkowy uznaje za prawidłową opinię zaprezentowaną przez podatnika, iż poniesione wydatki na rzecz firmy windykacyjnej oraz rezerwa na nieuregulowaną wierzytelność od firmy „A.” Sp. z o.o. stanowią koszt uzyskania przychodów, z tym że rezerwa (odpis aktualizacyjny) może stanowi koszt podatkowy w 2003 r., natomiast pozostałe wydatki w dacie ich poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj