Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-2/IK/04
z 24 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-2/IK/04
Data
2004.03.24



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ochrona zdrowia
przychody ze stosunku pracy
szczepienia ochronne
świadczenia zdrowotne
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki na szczepienia ochronne dla pracowników objęte są zwolnieniem od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 19 lutego 2004 roku, uzupełnione pismem z dnia 11.03.2004 r., w sprawie udzielania pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśnia:

W piśmie z dnia 19 lutego 2004 roku Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy świadczenia rzeczowe w postaci szczepień ochronnych, określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 roku o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.), podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku. W piśmie uzupełniającym z dnia 11 marca 2004 roku przesłano wykaz pracowników z przykładami stanowisk, na których występują zagrożenia chorobami zakaźnymi z opisem rodzaju i charakteru wykonywanej pracy, przy czym klasyfikacji tej dokonał zakładowy inspektor do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdaniem Spółki wartość szczepień ochronnych wyszczególnionych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, jako świadczenia rzeczowe z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 174 z późn. zm) w 2004 roku wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacone zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Zakres świadczeń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy określa ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy (jednolity tekst Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z póżn. zm.) w rozdziale VI – profilaktyczna ochrona zdrowia (art. 226-233) Działu Dziesiątego Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz przepisy wykonawcze do ustawy Kodeks pracy.

Art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy przewiduje wstępne badanie lekarskie, badania okresowe i badania kontrolne pracowników. Zgodnie z § 6 tego artykułu na pracodawcę nałożono obowiązek ponoszenia innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. W art. 229 § 8 pkt. 3 Kodeksu pracy zawarto delegację dla Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do określenia w drodze rozporządzenia m.in. zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej, o której mowa w § 6 zdanie drugie.

Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy został określony w § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

Przytoczone wyżej przepisy nie przewidują szczepień ochronnych jako profilaktycznej ochrony zdrowia. W związku z tym wartość szczepień ochronnych nie stanowi świadczeń o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku korzystających ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wskazane do wykonania szczepienia ochronne, o których mowa w piśmie Spółki, nie wynikają z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, lecz z przepisów art. 17 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.). A zatem wartość szczepień ochronnych, jako świadczenie niewynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, wyczerpuje dyspozycję art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych o przychodzie ze stosunku pracy i podlegaja opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj