Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-4/WC/04
z 23 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-4/WC/04
Data
2004.03.23



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
doliczenie
nagroda pieniężna
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
1. Czy należy sporządzić korekty deklaracji PIT-4 za poszczególne miesiące 2003 roku, w których wypłacono nagrody, zwiększając sumę wypłat o kwoty niesłusznie naliczonych składek na ubezpieczenie społeczne?
2. Czy od kwot zaniżenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych należy naliczyć odsetki za zwłokę?
3. Czy w związku z korektami w zakresie zaliczek na podatek i zawyżeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne należy sporządzić korekty informacji PIT-11 za 2003 rok?


Odpowiadając na zapytanie z dnia 19.02.2004 r. (wpłynęło 23.02.2004 r.) dotyczące rozliczenia dochodów pracowników i podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze zwrotem bezpodstawnie naliczonych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (wpłaconych na rzecz ZUS), Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma płatnika wynika, iż w 2003 r. wypłacił nagrody za długoletnią i wzorową pracę na zasadach dotychczas obowiązujących przy wypłacie nagród jubileuszowych, z wypłat których zrezygnowano z końcem 2002 roku. Od wypłaconych nagród naliczono i odprowadzono składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W lutym 2004 roku płatnik uzyskał pisemną informację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pismo Nr 231000-RU-403/78/2004/SR z dn. 5.02.2004 r.), że nagrody te są zwolnione od opłacania składek, pod warunkiem spełnienia przesłanki, iż przysługują nie częściej niż co 5 lat.

W związku z tym w 2004 roku nastąpi zwrot nadpłaconych składek i zostaną one wypłacone uprawnionym pracownikom, jako wyrównanie powiększające kwoty nagród. A więc faktyczny przychód w wysokości wynikającej z wyrównania nastąpi u pracowników w dacie wypłaty (postawienia do dyspozycji) tj. w 2004 roku.

Płatnik pytania sformułował w punktach, sprowadzających się do wyjaśnienia:

  • czy należy sporządzić korekty deklaracji PIT-4 za poszczególne miesiące 2003 roku, w których wypłacono nagrody, zwiększając sumę wypłat o kwoty niesłusznie naliczonych składek na ubezpieczenie społeczne,
  • czy od kwot zaniżenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych należy naliczyć odsetki za zwłokę oraz
  • czy w związku z korektami w zakresie zaliczek na podatek i zawyżeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne należy sporządzić korekty informacji PIT-11 za 2003 rok.

Ponadto zapytano, jaki urząd skarbowy będzie właściwy jako miejsce złożenia korekt PIT-4 w przypadku takiej konieczności.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nienależnie potrącone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zostały przekazane Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, a więc kwot tych nie wypłacono pracownikom w 2003r. Różnica wynikająca z nieprawidłowego potrącenia składek zostanie wypłacona w 2004 roku, jako wyrównanie wysokości kwoty nagród i wówczas nastąpi faktyczny przychód u pracowników, stanowiący podstawę naliczenia należnego podatku. Zatem w miesiącu wypłaty ww wyrównania kwot nagród, należy wypłaty te uwzględnić w deklaracji PIT-4 przy wyliczaniu zaliczek na podatek za ten miesiąc.

Stosownie do art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast zgodnie z art. 32 ust. 2 ww ustawy za dochód stanowiący podstawę wyliczenia zaliczek na podatek przez płatników, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt. 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b. Zgodnie z art. 32 ust. 3b zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3 zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt. 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy. A więc podstawą do ustalenia dochodu i obliczenia zaliczek na podatek jest przychód z wykonywanej pracy uzyskany przez pracownika, a zdefiniowany w art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1. Dlatego też zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych płatnicy są obowiązani obliczać i pobierać za miesiąc, w którym pracownicy uzyskali przychody z tego tytułu i stosownie do art. 38 ust. 1 przekazać je na rachunek właściwego urzędu skarbowego, przesyłając równocześnie deklarację (PIT-4).

W świetle powyższego nie ma zatem podstaw do obliczania zaliczek i korygowania deklaracji PIT-4 za poszczególne miesiące 2003 roku, gdyż deklaracje te odzwierciedlają faktycznie uzyskane przez pracowników w poszczególnych miesiącach 2003 roku przychody, a obliczenie zaliczek na podatek zostało dokonane po uwzględnieniu faktycznie potrąconych i odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Zarówno przepisy art. 32 ust. 2 i ust. 3b ustawy dotyczące poboru zaliczek na podatek oraz art. 38 ust. 1 dotyczące ich przekazywania i deklarowania, jak też art. 37 ust. 1 i ust. 1a dotyczące rocznych obliczeń podatku (w części dotyczą też informacji dla podatnika, o których mowa w art. 39 ustawy) odnoszą obowiązki płatnika do stanu faktycznego zaistniałego w okresie, w którym:

  • pracownik uzyskał przychody i dochód,
  • potrącono rzeczywiście składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz odpowiednio odliczono od dochodu i obliczonej kwoty podatku,
  • przekazano na rachunek właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek.

A więc w deklaracjach PIT-4, rocznych obliczeniach podatku dochodowego PIT-40, oraz informacjach PIT-11 uwzględnia się stan faktyczny wynikający ze zdarzeń zaistniałych w okresie, za który sporządzono wymienione formularze. Skoro zwrot składek nastąpi w 2004 roku i w roku bieżącym nastąpi wypłata pracownikom wyrównania kwot nagród, wypłaty te będą podstawą ustalenia dochodu i zaliczek na podatek oraz korekty odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne od obliczonej kwoty w roku 2004.

Uregulowania dotyczące doliczania do podatku zwróconej składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, uprzednio zapłaconej i odliczonej od kwoty podatku zawarte są w art. 37 ust. 1a pkt 5. Przepis ten dotyczy rocznego obliczenia podatku sporządzonego przez płatnika za dany rok. Obowiązek doliczenia przez płatnika składki odliczonej od podatku w roku poprzednim dotyczy rocznego rozliczenia podatku za rok podatkowy, w którym nastąpił zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne dla podatnika. A więc na dzień faktycznego zwrotu płatnikowi tej składki nie powstaje samoistny obowiązek podatkowy z tego tytułu w podatku dochodowym (w kwocie zwróconej składki) po stronie płatnika sporządzającego deklaracje miesięczne PIT-4. Jako przychód będzie jednak podstawą do obliczenia zaliczki w miesiącu wypłaty świadczenia pracownikom.

Z wymienionych przepisów, ani też przepisów art. 32 dotyczących potrącania zaliczek na podatek, nie wynika obowiązek uwzględnienia w/w doliczenia do podatku w deklaracji PIT-4 złożonej za miesiąc, w którym nastąpi faktyczny zwrot składki płatnikowi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj