Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PDII/415/I/9/2004
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415/I/9/2004
Data
2004.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Ordynacja podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
nabycie nieruchomości
ulga budowlana
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej wydatek poniesiony w 2004 r. na zakup nieruchomości, sfinansowany ze środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej?


Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001 r. przewidywała w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit a - f możliwość odliczenia w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej wydatków poniesionych przez podatnika na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych na:

  • zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  • budowę budynku mieszkalnego,
  • wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego,
  • zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  • nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  • przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia jego zasiedlenia.

W wyniku nowelizacji przepisów cytowanej ustawy wprowadzonych ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 134, poz. 1509) zlikwidowana została tzw. duża ulga budowlana i ulga związana z gromadzeniem oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, z zachowaniem praw nabytych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 powołanej ustawy podatnikom, którzy w latach 1997 – 2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a – f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków, stanowiących kontynuację danej inwestycji, poniesionych w okresie od 01.01.2002 r. do 31.12.2004 r. Z kolei prawa nabyte do ulgi związanej z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej zostały uregulowane w art. 4 ust. 3 ww. ustawy nowelizującej. Z przepisu tego wynika, że podatnicy, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności i przed dniem 01.01.2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na ten cel, przysługuje prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych na rachunek bankowy w ramach kontynuacji systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 01.01.2002 r., do upływu określonego przed 1.01.2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, że osoba, która do końca 2001 r. poniosła wydatki związane z gromadzeniem oszczędności w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, nabyła prawo do ulgi wyłącznie z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Wycofanie pieniędzy z kasy mieszkaniowej, po upływie okresu systematycznego oszczędzania, a następnie przeznaczenie ich na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego albo gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, nie uprawnia do odliczania od podatku tychże wydatków, ponieważ stanowią one odrębne, nowe inwestycje.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj