Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1a/415-12/04
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD1a/415-12/04
Data
2004.03.26



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kaucje
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwróconą kaucją w walucie obcej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?


Odpowiadając na pismo z dnia 01.03.2004 r. (data wpływu: 03.03.2004 r.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W przedmiotowym zapytaniu wnosi Pan o wyjaśnienie, czy są kosztem uzyskania przychodu różnice kursowe od zwróconej kaucji.

Z sytuacji opisanej w zapytaniu wynika, iż zawarł Pan z X.Y S.A. umowę ramową, której integralną częścią była umowa kaucji. Zgodnie z tą umową bank pobierał na poczet zabezpieczenia każdej transakcji kaucję w USD. Po rozliczeniu transakcji kaucje zostały Panu zwracane. W wyniku takich rozliczeń pobrań i zwrotów kaucji powstają różnice kursowe zarówno dodatnie jak i ujemne.

Zdaniem tut. Organu podatkowego w pierwszej kolejności należałoby rozstrzygnąć kwestię kaucji, które powodują powstanie opisanych przez Pana rożnie kursowych.

Z przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika jednoznacznie, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Stosownie do brzmienia w/w przepisu, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...). Treść cytowanego przepisu nie pozostawia zatem wątpliwości co do tego, że za koszty uzyskania przychodów uznane mogą zostać jedynie wydatki o charakterze definitywnym, które nie podlegają zwrotowi. W świetle powyższego należy stwierdzić, że wpłata kaucji jest świadczeniem zwrotnym i traktowana jest jedynie jako zabezpieczenie prawidłowego wykonania umowy.

Jednocześnie mimo faktu, iż w katalogu wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1) ustawodawca nie wymienia różnic kursowych, to zdaniem tut. Organu podatkowego w sytuacji gdy przedmiotowe kaucje nie stanowią kosztów uzyskania przychodu również powstałych w związku z nimi różnic kursowych nie można uznać za koszty uzyskania przychodów. Różnice kursowe powstałe w wyniku rozliczeń kaucji wpłaconych w USD są obojętne podatkowo, jedynie zwiększają lub zmniejszają wydatek nie stanowiący kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione w w/w piśmie dot. zaliczania do kosztów uzyskania przychodów bądź do przychodów różnic kursowych od zwróconych kaucji nie jest słuszne pod względem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj