Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-24/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-24/04
Data
2004.04.05



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
świadczenia zdrowotne
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy koszty funkcjonowania zakładowej przychodni zdrowia związane ze świadczeniem usług "na zewnątrz" dla osób nie będących pracownikami i dla innych firm stanowią koszty uzyskania przychodów spółki. Czy badania medyczne wykonywane na rzecz pracowników są kosztem uzyskania przychodów spółki.
Czy wartość wykonywanych świadczeń jest wykazywana w fakturze wewnętrznej VAT ?


W świetle znowelizowanych przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 202 z 2003 r. poz. 1956 i 1957) obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników z wyjątkiem świadczeń zdrowotnych do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw. Zgodnie z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz art. 16 ust. 1, pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania są tylko koszty badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, a więc w tej kwestii podzielam stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu.

Jeżeli zaś chodzi o zakwalifikowanie kosztów funkcjonowania przychodni do kosztów uzyskania przychodów to muszą być to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów nie zakwalifikowane przez ustawę za wydatki nieuznane za koszty uzyskania przychodów. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyszczególnia wszystkich rodzajów kosztów uzyskania przychodów, ograniczając się do ogólnej definicji. Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem tych, których ustawa nie uznaje za koszty uzyskania przychodów, a o których mowa w art. 16 ustawy. O zakwalifikowaniu więc danego wydatku do grupy wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów decyduje fakt jego poniesienia w celu uzyskania przychodu. Należy także zwrócić uwagę, że ustawodawca nie posługuje się kategorią kosztów prowadzonej działalności, lecz wiąże pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Koszt jest wydatkiem i zaliczenie konkretnego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest uzależnione od wykazania bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W świetle w/w przepisu koszty związane z funkcjonowaniem przychodni przyzakładowej są związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy w części zakwalifikowanej przez tą ustawę są kosztami uzyskania przychodu ponoszonymi przez Spółkę.

Jednocześnie informuję, iż usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług paramedycznych oraz mierzenia ciśnienia tętniczego poza placówkami ochrony zdrowia podlegają zwolnieniu przedmiotowemu - zgodnie z pozycją 20 załącznika Nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W myśl art. 2 ust. 3 pkt 2 cyt. wyżej ustawy opodatkowaniu podlega również przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika (...), a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników. W przypadku czynności wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2, 4 i 5 wystawiane są - zgodnie z dyspozycją art. 32 ust. 4 cyt. ustawy - faktury wewnętrzne. Wykonane usługi medyczne na rzecz emerytów i rencistów zasadnie są więc dokumentowane fakturami wewnętrznymi i wykazywane w deklaracji VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj