Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
PP-1/443/4/2004; OG/005/13/PP1/2004
z 17 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443/4/2004; OG/005/13/PP1/2004
Data
2004.02.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
definicja
obniżenie podatku należnego



Na podstawie art. 14a § 1 i 14b § 1 ustawy z dnia 29-08-1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w odpowiedzi na pismo znak: MOSiR/NG/-03.01/1/04 z dnia 23-01-2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu) wyjaśnia:

Każdy podatnik, który dokonuje sprzedaży towaru lub usługi w rozumieniu art. 4 ustawy o VAT jest obowiązany do obliczenia i odprowadzenia do budżetu podatku należnego od dokonanej sprzedaży. Równocześnie jednak podatnik ten ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonaną sprzedażą, a wynikającego z otrzymanych od kontrahentów faktur. Jednym z podstawowych wymogów warunkujących prawo do odliczenia podatku naliczonego jest związek dokonanego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną. Warunek ten wynika bezpośrednio z art. 19 ust. 1 i art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), w których określono zasadę, zgodnie, z którą podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, oraz z art. 25 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, zgodnie, z którym podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną od podatku.

Decyzja o sposobie rozliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów zawsze jest podejmowana przez podatnika, w oparciu o obowiązujące przepisy i na podstawie znanych okoliczności faktycznych. Dokonując zakupu podatnik, zatem decyduje - poprzez ujęcie zakupu w odpowiedniej ewidencji zakupu - czy zakup ten związany jest ze sprzedażą opodatkowaną, czy też ze sprzedażą zwolnioną. Na podstawie tej - dokonanej przez podatnika kwalifikacji dokonywane jest rozliczenie podatku naliczonego od dokonanego zakupu. Jeśli zakupiony towar związany jest lub będzie w przyszłości wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik ma prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego od sprzedaży dokonanej w danym miesiącu, całego podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup.

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku VAT - dokonując każdego zakupu przyporządkowuje go do poszczególnych rodzajów sprzedaży i jeżeli dany zakup związany jest lub będzie wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną - prawo do odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu nie przysługuje. Podatek naliczony od tego zakupu bądź stanowi koszt uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym, bądź też zwiększy wartość środka trwałego, jeżeli przedmiotem zakupu jest środek trwały.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj