Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brodnicy
PP/443-4/04
z 27 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-4/04
Data
2004.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Brodnicy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
komis
korekta


Pytanie podatnika
Czy należy dokonać, w celu prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT-7, korekty obrotu ze sprzedaży komisowej zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, oraz w jakiej stawce należy ewidencjonować sprzedaż towaru z komisu w kasie fiskalnej (stawka właściwa dla danego towaru, stawka 22%, czy jako sprzedaż zwolniona).


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) odpowiadając na pismo w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Dnia 28 stycznia 2004 roku do tutejszego urzędu wpłynęło pismo z prośbą o wyjaśnienie: czy należy dokonać, w celu prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT-7, korekty obrotu ze sprzedaży komisowej zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, oraz w jakiej stawce należy ewidencjonować sprzedaż towaru z komisu w kasie fiskalnej (stawka właściwa dla danego towaru, stawka 22%, czy jako sprzedaż zwolniona)?

Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, to zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948, z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art.16 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 w/w ustawy podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, agenta, zleceniobiorcy, komisanta lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze - kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, zmniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 1a.

Z uwagi na powyższe kwoty obrotu i podatku zaewidencjonowane w kasie rejestrującej są większe od kwot obrotu oraz podatku należnego, które należy wykazać w deklaracji. W celu prawidłowego sporządzenia rozliczenia należy skorygować w deklaracji podatkowej wartości kwot obrotów i kwot podatku należnego zarejestrowane w kasie.

Odpowiadając na drugie pytanie należy zauważyć, że zgodnie z § 5 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948, z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art.16 ustawy, prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Skoro więc ustawodawca nakazuje rejestrację w kasie fiskalnej całego obrotu, także prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników, to można wysunąć wniosek, że sprzedaż ta winna być rejestrowana w stawce, która jest właściwa dla danego towaru lub usługi.

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny scharakteryzowany we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj