Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P.I.415 -16/04
z 23 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P.I.415 -16/04
Data
2004.04.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
odszkodowania
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dla potrzeb prowadzonej działalności w dniu 12.09.2002 r. zakupiłem samochód ciężarowy Mercedes Sprinter. Samochód ten był ubezpieczony od AC i kradzieży w Towarzystwie Ubezpieczeniowym. W dniu 09.01.2004 r. został skradziony. W związku z powyższym proszę o zajęcie stanowiska czy odszkodowanie z Towarzystwa Ubezpieczeniowego będzie podlegało opodatkowaniu, a jeżeli tak czy będzie to wysokość 3 % otrzymanej kwoty.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

W związku z powyższym otrzymane z Towarzystwa Ubezpieczeniowego odszkodowanie z tytułu kradzieży samochodu ciężarowego będącego składnikiem majątku związanego z działalnością stanie się uzyskanym przychodem z prowadzonej działalności. Ze względu na to, że opłaca Pan zryczałtowany podatek dochodowy, osiągnięty przychód należy opodatkować podatkiem w wys. 8,5 % zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późń. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj