Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PK415/12/04/PK
z 24 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PK415/12/04/PK
Data
2004.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy prawidłowy jest przedstawiony sposób rozliczenia oszczędności zgromadzonych w banku prowadzącym kasę mieszkaniową w ramach dużej ulgi budowlanej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 23.01.2004 r. (data wpływu 26.01.2004 r.) dotyczące odliczeń mieszkaniowych z tytułu dużej ulgi podatkowej uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. podatnik, który korzystał z odliczeń wymienionych w ust. 1 pkt 2, a oszczędności zgromadzone w banku prowadzącym kasę mieszkaniową wydatkował zgodnie z celem systematycznego oszczędzania na tym rachunku, kwoty określone w ust. 3 pkt 1 lit a), pkt 2 i 3 oraz w ust. 4 pomniejsza o kwoty odliczeń dokonanych z tego tytułu.

Równocześnie ustawodawca w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 1354, poz. 1509) unormował, iż podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniowa o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności.

Tak więc przedstawiony przez Pana w piśmie sposób obliczania przysługującego odliczenia z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych jest zdaniem tut. organu podatkowego zgodny z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik informuje, iż weryfikacja prawidłowości wykazywanych przez podatników odliczeń z tytułu ponoszonych wydatków mieszkaniowych dokonywana jest w ramach czynności sprawdzających określonych art. 275 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., poz. 926 ze zm.) na podstawie przedkładanych dokumentów źródłowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj