Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
US-II-423/interp./4/2004
z 12 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-II-423/interp./4/2004
Data
2004.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób prawnych
specjalna strefa ekonomiczna
utrata prawa do zwolnienia
zaległości podatkowe


Pytanie podatnika
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Czy w związku z nieterminową zapłatą podatku zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 1997 r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 46, poz. 289 ze zm.) Spółka traci prawo do ulg podatkowych?
Czy jest to utrata czasowa np. okres miesiąca czy roku podatkowego?
Jak należy obliczyć 3% podatku należnego?


Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 31.03.2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje co następuje:

Z zapytania podatnika wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na podstawie zezwolenia wydanego w 2000 r. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości utraty zwolnień od podatku dochodowego w związku z nieterminową zapłatą podatku od towarów i usług.

Podstawę do korzystania przez przedsiębiorcę ze zwolnień od podatku, oprócz innych warunków, stanowi zezwolenie, które określa przedmiot i warunki działalności gospodarczej, która ma być prowadzona przez przedsiębiorcę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15.04.1997 r. w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 46, poz. 289 ze zm.) zwolnienie przysługuje wyłącznie z tytułu działalności prowadzonej na terenie strefy.

Przepis § 13 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia stanowi, że podmiot traci prawo do zwolnień od podatku dochodowego, jeżeli w roku podatkowym, w którym z nich skorzystał lub przed upływem trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zakończył korzystanie ze zwolnień, wystąpią u niego za poszczególne lata zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochody budżetu państwa i składek na ubezpieczenie społeczne przekraczające odrębnie z każdego tytułu 3 % kwot należnych za te lata; w odniesieniu do podatku od towarów i usług zaległości we wpłacie nie mogą przekraczać 3 % podatku należnego.

Aby dokonać wyliczenia czy zaległość we wpłatach w podatku od towarów i usług spowoduje utratę prawa do zwolnień od podatku dochodowego należy wziąć pod uwagę sumę podatku należnego za dany rok podatkowy (w przypadku Spółki – 2003 r.) i sprawdzić, czy 3 % tej kwoty jest większe od kwoty zaległości, wówczas nie dojdzie do utraty prawa do zwolnień od podatku dochodowego.

Zgodnie z treścią przepisu § 13 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorca jest zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania o kwotę dochodu zwolnionego od podatku, a w razie poniesienia straty - do jej zmniejszenia o tę kwotę w miesiącu następującym po miesiącu, w którym utracił prawo do zwolnień.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj