Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
NUS PDII/6/415/9/2004
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NUS PDII/6/415/9/2004
Data
2004.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
odsetki od pożyczki
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy może odliczyć w całości ulgę odsetkową od kredytu hipotecznego jedna rodzina, jeżeli kredyt został zaciągniety przez dwie rodziny na sfinansowanie inwestycji nającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, w sytuacji gdy jedna z nich nie spełnia warunku wynikającego z art. 26b ust. 2 pkt 7) ustawy, tj. korzystała wcześniej z odliczenia z tyt. systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej?


Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) od podstawy odliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych m.in. z budową budynku mieszkalnego. Ponadto przepis art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a) w/w ustawy stanowi, iż odliczenie stosuje się, jeżeli odsetki, o których mowa, zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a także zgodnie z pkt 5 wydatki związane z daną inwestycją zostaną udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że współwłaścicielami wybudowanego budynku mieszkalnego jest Pan wraz z małżonką oraz Pana rodzice przez które to strony został zaciągnięty kredyt na częściowe sfinansowanie robót budowlanych związanych z budową domu jednorodzinnego oraz, że Pana rodzice, korzystali z odliczeń w ramach „starej” ulgi mieszkaniowej z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, co w myśl ust. 2 pkt 7 wyż. przytoczonego przepisu wyklucza skorzystanie z przedmiotowej ulgi przez Pana rodziców, gdyż zgodnie z powołanym przepisem, podatnicy nie mogą skorzystać z odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu, jeżeli podatnik lub jego małżonek korzystali wcześniej z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, w tym m. in. jeżeli odliczali wydatki związane z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.

Reasumując powyższe, jeśli zatem odsetki o których mowa, zostały faktycznie przez Państwa poniesione w roku podatkowym i posiadają Państwo na swoje imię i nazwisko dokumenty potwierdzające ich spłatę tj. zaświadczenie banku kredytodawcy oraz faktury dokumentujące wydatki związane z daną inwestycją a także spełniają Państwo pozostałe warunki wynikające z w/w artykułu, będzie Państwu przysługiwać ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego w pełnej wysokości, bez względu na udział we współwłasności.

W wypadku spłaty odsetek przez wszystkich wymienionych w umowie kredytobiorców, każdy ze współwłaścicieli posiada odrębne prawo do ulgi, jeżeli spłatę odsetek oraz koszty budowy budynku mieszkalnego ponoszone są oddzielnie przez każdego ze współwłaścicieli przy jednoczesnym spełnieniu przesłanek o których mowa w/w przepisach, natomiast podkreśla się iż, małżonkom przysługuje jeden limit.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu sporządzenia niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj