Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu
US.I 415/12/2003
z 7 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I 415/12/2003
Data
2003.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
składnik majątkowy
sprzedaż majątku
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
W jaki sposób opodatkować sprzedaż budynku handlowo-usługowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, od którego były dokonywane odpisy amortyzacyjne?


Odpowiadając na pismo z dnia 22.10.2003 r. w sprawie opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości będącej środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wspólnicy nabyli w 1998 r. budynek handlowo-usługowy z przeznaczeniem na działalność handlową, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych. W dniu 15.10.2003 r. (przed upływem 5 lat od nabycia) budynek został sprzedany.

Pytanie dotyczy sposobu opodatkowania związanego z tą sprzedażą.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza się, co następuje:

Ustawą z dnia 27.07.2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 141, poz. 1182) wprowadzono nowelizację przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), z mocą obowiązującą od 1.01.2003 r. Zgodnie z nowelizacją, sprzedaż nieruchomości lub ich części może być opodatkowana w dwojaki sposób:

  1. w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu,
  2. opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodu ze sprzedaży nieruchomości.

Pierwszy przypadek dotyczy sprzedaży nieruchomości lub ich części, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Reguluje to art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym w powiązaniu z art. 28 ust. 2. Drugi przypadek dotyczy odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Artykuł 10 ust. 2 pkt 3 ustawy stanowi, że przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia rzeczy będących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu lub prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej nastąpiło po dniu 31.12.2002 r., to przychód z ich sprzedaży stanowi przychód z działalności gospodarczej zgodnie z ww. art. 14 ust. 2 ustawy, bez względu na to, kiedy - licząc od dnia nabycia czy wybudowania - doszło do sprzedaży. Przychodem ze sprzedaży nieruchomości - zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy - jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy dochodem lub stratą ze sprzedaży składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest różnica między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia, a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla celów stosowania odpisów amortyzacyjnych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Dochód ze sprzedaży składnika majątku trwałego winien być rozliczony w miesiącu uzyskania przychodu w deklaracjach PIT-5 łącznie z dochodami z działalności i opodatkowany według obowiązującej skali podatkowej. W przypadku przedstawionym przez wspólników należy zastosować opodatkowanie przedstawione w punkcie 2, gdyż jest to sprzedaż składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Zatem stanowisko podatników w tej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj