Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
U.S.Ia/2/3-OP/2004
z 2 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.Ia/2/3-OP/2004
Data
2004.02.02



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odpowiedzialność podatnika, płatnika i inkasenta --> Wynagrodzenie płatnika i inkasenta

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Zaległość podatkowa --> Definicja zaległości podatkowej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
obowiązek płatnika
odpowiedzialność płatnika
odsetki od zaległości podatkowych
odsetki od zaliczek
składki na ubezpieczenia społeczne
terminowość zapłaty podatku
zwrot


Pytanie podatnika
1. Jak należy rozliczyć dochód pracownika, który powstał w związku ze zwrotem nienależnie potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń za okres od 1.07.2003 r. do 31.12.2003 r. w sytuacji, gdy wypłata nastąpi w styczniu 2004 r.?
2. Czy różnicę w podatku dochodowym od płac płatnik powinien wpłacić z odsetkami?
3. Czy dokonana korekta podatku dochodowego od osób fizycznych spowoduje utratę zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa?


W dniu 9.01.2004 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie wpłynęło pismo P. „C.” sp. z o.o. w W. z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółka z dniem 1.07.2003 r. zlikwidowała przysługujące pracownikom nagrody jubileuszowe wypłacane co pięć lat. Tytułem rekompensaty pracownikom wypłacane są nagrody jubileuszowe w proporcjonalnej wysokości za okres, jaki upłynął od daty wypłaty ostatniej nagrody do dnia wejścia w życie nowego układu. Zgodnie z decyzją ZUS w R. od ww. nagród naliczane były składki na ubezpieczenie społeczne. W dniu 8.01.2004 r. przedsiębiorstwo otrzymało z ZUS informację, iż wypłaty rekompensujące pracownikom likwidację nagród jubileuszowych nie stanowią podstawy naliczania składek. W związku z tym spółka dokonała korekty naliczonych i odprowadzonych składek.

W świetle przedstawionych faktów postawiono pytania:

  1. Jak należy rozliczyć dochód pracownika, który powstał w związku ze zwrotem nienależnie potrąconych składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń za okres od 1.07.2003 r. do 31.12.2003 r. w sytuacji, gdy wypłata nastąpi w styczniu 2004 r.
  2. Czy różnicę w podatku dochodowym od płac spółka powinna wpłacić wraz z odsetkami?
  3. Czy dokonana korekta podatku dochodowego od osób fizycznych spowoduje utratę zryczałtowanego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa?

1. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po dokonaniu analizy przedstawionych problemów w obecnym stanie prawnym informuje, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Tym samym w miesiącu, w którym kwota nienależnie potrąconych składek została wypłacona pracownikowi (postawiona do jego dyspozycji) pracodawca dolicza ją do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w tym miesiącu. Tak więc w przedstawionej sytuacji wypłacone w miesiącu styczniu 2004 wyrównanie stanowi dochód 2004 r.

2. Płatnik, zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest zobowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy. Zaliczka powinna być obliczona zgodnie z art. 32 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak, dochód stanowiący podstawę obliczenia podatku płatnik powinien ustalić poprzez pomniejszenie uzyskanych przez podatników w ciągu miesiąca przychodów w rozumieniu art. 12 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatnika o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne ustalonych zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.). Skoro płatnik nieprawidłowo ustalił dochód stanowiący podstawę opodatkowania, a taka sytuacja miała miejsce w przedstawionej przez spółkę sprawie, to zaniżył należną zaliczkę podlegającą odprowadzeniu na konto urzędu skarbowego w określonym terminie.

Zgodnie z art. 51 ustawy - Ordynacja podatkowa, niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek jest zaległością podatkową, a na podstawie art. 53 ww. ustawy od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że stanowisko ZUS R. w sprawie obowiązku naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne od przedmiotowych nagród i zastosowanie się płatnika do jego decyzji nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia zaległego podatku dochodowego od płac, który winien być naliczony od kwoty wynagrodzeń za okres od 1.07.2003 r. do 31.12.2003 r. niepomniejszonych o te składki wraz z należnymi odsetkami.

3. Zgodnie z art. 28 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa, tak więc spółka „C.” zachowuje prawo do wynagrodzenia z tytułu terminowo odprowadzanych zaliczek za okres od lipca do grudnia 2003 r.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie nie podziela stanowiska spółki, iż różnicę wynagrodzenia należy traktować jako przychód uzyskany przez pracownika w 2003 r., który winien być ujęty w PIT-11, PIT-40 za 2003 r., ponieważ jest to przychód uzyskany już w 2004 r. Płatnik zachowuje prawo do potrącenia wynagrodzenia od terminowo dokonanych wpłat, lecz brak jest podstaw w tym stanie rzeczy do wpłaty różnicy w podatku od płac za okres VII - XII 2003 r. bez odsetek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj