Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413-25/03
z 23 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413-25/03
Data
2003.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
przejazdy
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy koszty dowozu niepełnosprawnego syna własnym samochodem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne są podstawą odliczenia od dochodu kwoty 2.280 zł z tytułu wydatków na zabiegi rehabilitacyjne?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 21.11.2003 r. skierowane do Izby Skarbowej w Rzeszowie (data wpływu do tut. Urzędu 2.12.2003 r.) uzupełnione pismem z dnia 16.12.2003 r. (data wpływu do Urzędu 17.12.2003 r.), na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Urząd Skarbowy w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnikowi przysługuje szereg odliczeń od dochodu z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za osobę pozostającą na utrzymaniu na podstawie art. 26 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się między innymi dziecko podatnika. Podatnikowi przysługuje odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne osoby pozostającej na jego utrzymaniu, jeżeli dochody tej osoby niepełnosprawnej nie przekraczają w 2003 r. kwoty 9.120 zł.

Enumeratywne zestawienie wydatków uznanych za wydatki na cele rehabilitacyjne zawiera art. 26 ust. 7a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 26 ust. 7c, podstawą do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, tj. opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczanych do I grupy inwalidztwa, utrzymanie przez osoby niewidome psa przewodnika i używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczaną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Tym samym nie ma wymogu posiadania udokumentowania poniesionych wydatków w związku z przejazdem osoby niepełnosprawnej zaliczanej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (co jest równoznaczne z II grupą inwalidztwa, o której mowa w powołanej wyżej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych) na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne samochodem stanowiącym własność osoby mającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Obowiązkiem podatnika jest jednak uprawdopodobnić zasadność zastosowania odliczenia wydatków na ten cel.

W razie kontroli przez organy podatkowe należy udokumentować fakt korzystania z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Dokumentem takim może być na przykład karta zabiegów czy zaświadczenie rehabilitanta.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko pani w niniejszej sprawie, jeżeli są spełnione wszystkie przytoczone warunki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj