Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US I/415/42/03
z 27 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US I/415/42/03
Data
2003.10.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Informowanie spadkobierców

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Zawiadamianie spadkobierców

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych --> Spadkobiercy


Słowa kluczowe
korekta zeznania
małżonek
opodatkowanie łączne małżonków
spadkobiercy


Pytanie podatnika
dotyczy złożenia korekty zeznania podatkowego za 2002 r. oraz postępowania w sprawie zwrotu podatku w sytuacji, gdy jeden z małżonków wspólnie rozliczających się zmarł po złożeniu zeznania


W ustawowo przewidzianym terminie do złożenia rocznego zeznania podatkowego podatnik wraz z małżonką złożyli wspólne zeznanie za rok 2002 wg wzoru PIT-36, wnosząc o łączne opodatkowanie ich dochodów. W powyższym zeznaniu nie zostały ujęte odliczenia z tytułu budowy domu oraz remontu mieszkania. W związku z powyższym powstała nadpłata w podatku dochodowym i niejasność czy podatnik w sytuacji śmierci małżonka może samodzielnie złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty oraz korektę wspólnego zeznania i czy w przypadku uwzględnienia korekty organ podatkowy zwróci podatnikowi pełną kwotę.

W opisanej sytuacji nie istnieje możliwość złożenia korekty wspólnego zeznania podatkowego ze względu na śmierć małżonka. Podatnik posiada jednak prawo do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty z tytułu poniesionych, a nieuwzględnionych we wspólnym zeznaniu wydatków mieszkaniowych. Stwierdzenie nadpłaty lub odmowa stwierdzenia nadpłaty w sytuacji skorzystania przez małżonków z uprawnienia wspólnego zeznania rocznego zawsze dotyczyć będzie łącznego opodatkowania małżonków za dany rok podatkowy. Tak jak niemożliwe jest wycofanie wspólnie złożonego zeznania, tak niemożliwe jest dokonywanie innego sposobu opodatkowania nawet w wypadku późniejszego ustania związku małżeńskiego. Jednakże fakt, iż ujawnienie prawa do odliczenia wydatków poniesionych w trakcie istnienia wspólności majątkowej nastąpiło po śmierci małżonka, jego realizacja i powstanie ewentualnej nadpłaty będzie stanowić część masy spadkowej po zmarłej.

Zgodnie art. 97 § 1 ordynacji podatkowej, spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Tak więc kwestia wysokości przypadającej na podatnika nadpłaty zależeć będzie od faktycznie nabytych uprawnień po prawomocnym stwierdzeniu przez sąd nabycia praw do spadku. Artykuł 105 § 2 ordynacji podatkowej stanowi, iż przypadające na rzecz spadkodawcy nadpłaty oraz zwroty podatków, a także oprocentowanie z tych tytułów zwracane są poszczególnym spadkobiercom w proporcji określonej w ich zgodnym oświadczeniu woli, pod warunkiem złożenia w organie podatkowym prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i zgodnego oświadczenia woli wszystkich spadkobierców o podziale tych należności.

Zgodnie z art. 104 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w § 1 zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków. Po upływie terminu, o którym mowa w § 2, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj