Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.V/413-2/04
z 12 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO.V/413-2/04
Data
2004.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
budynek mieszkalny
doliczenie
ulga budowlana
zakup gruntu
zbycie


Pytanie podatnika
Czy należy zwrócić ulgę z tytułu zakupu działki pod budowę budynku mieszkalnego,z której skorzystano w 1997 r., jeżeli w 2003 r. działka ta została podarowana wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego synowi?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 6.01.2004 r., na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje o zakresie stosowania przepisów podatkowych w przedstawionym stanie faktycznym:

Jak wynika z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego, w 1997 r. nabyli państwo na współwłasność ze synem grunt pod budowę budynku mieszkalnego i w związku z tym skorzystali z przysługującego prawa – wynikającego z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., i dokonali odliczenia od podatku z tego tytułu do wysokości przysługującego limitu. W roku 2003 swój udział w działce wraz z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego podarowali państwo swojemu synowi i synowej.

Artykuł 45 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowi, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpiły te okoliczności. Przepis ten ma zastosowanie również do podatników, którzy przed dniem 1.01.2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu, a następnie po dniu 1.01.2002 r. zbyli ten grunt – art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509).

Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika zatem, iż zbycie gruntu, którego zakup uprzednio uprawniał podatnika do odliczenia od podatku, powoduje konieczność zwrotu tej ulgi. Bez znaczenia przy tym jest sposób zbycia tego gruntu: czy został zbyty odpłatnie, czy - jak miało to miejsce w państwa przypadku – przekazany w formie darowizny.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy nie potwierdza państwa stanowiska zawartego w zapytaniu, a kwotę 665 zł należy doliczyć do podatku za 2003 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj