Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSPP/443/26/20/27271/2004
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSPP/443/26/20/27271/2004
Data
2004.04.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import (przywóz)
obniżenie podatku należnego
usługi gwarancyjne


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek VAT z tytułu importu sprowadzonych do Polski części zamiennych przekazywanych nieodpłatnie przez kontrahenta niemieckiego w celu realizacji usług gwarancyjnych wykonywanych przez podatnika na rzecz tego kontrahenta zagranicznego ?


Z przedstawionego w pisemnym zapytaniu Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Podatnik, w ramach umowy zawartej z firmą niemiecką, będzie wykonywał w jej imieniu usługi gwarancyjne na rzecz polskich nabywców towarów, za co będzie otrzymywał wynagrodzenie od firmy niemieckiej. W związku z wykonywaniem usług gwarancyjnych, Podatnik będzie sprowadzał do Polski części zamienne, które będą przekazywane nieodpłatnie pod konkretne, uznane przez firmę niemiecką, zgłoszenie reklamacyjne. Podatnik będzie dokonywał we własnym imieniu odprawy granicznej i na Podatnika będą wystawiane dokumenty SAD z podatkiem VAT z tytułu importu. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwanej dalej u.p.t.u. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku importu towarów kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego (art. 19 ust. 2 u.p.t.u.). Jednocześnie w art. 25 ww. ustawy określono przypadki kiedy nabywane przez podatnika towary i usługi nie uzasadniają obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. b) u.p.t.u. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usług. Wyłączenie zawarte w przytoczonym przepisie nie ma jednak zastosowania do importu towarów z tego względu, iż skoro opodatkowaniu podlega sam przywóz towarów, a nie czynność prawna nabycia towarów, to tytuł prawny nabycia towarów pozostaje poza zakresem art. 2 ust. 2 u.p.t.u. i do przedmiotu jego unormowania nie może odnosić się art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. b) u.p.t.u. Również ograniczenie z art. 25 ust. 1 pkt 3 u.p.t.u. nie znajduje zastosowania w sprawie opisanej przez Podatnika. Zgodnie bowiem z § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w przypadku importu części zamiennych do napraw gwarancyjnych opodatkowanych, obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu celnego jest dokonywane według zasad określonych w ustawie, bez względu na zaliczenie poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że sprowadzone części wykorzystane będą w ramach świadczonej usługi gwarancyjnej, która z jednej strony będzie świadczona bezpłatnie na rzecz klientów firmy niemieckiej, z drugiej jednak strony stanowić będzie odpłatną, opodatkowaną, usługę na rzecz firmy niemieckiej jako gwaranta.

W świetle przytoczonych przepisów i przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż Podatnik będzie mógł, na podstawie art. 19 u.p.t.u., skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych potwierdzających import części zamiennych.

W związku z powyższym stanowisko Podatnika zawarte w pisemnym zapytaniu jest zgodne z obowiązującymi, na dzień wydania niniejszej informacji, przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj