Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
US-PD-I/415-28/04
z 5 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PD-I/415-28/04
Data
2004.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
sprzedaż majątku
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku
środek trwały


Pytanie podatnika
Jaką stawką ryczałtu należy opodatkować przychód osiągnięty przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ze sprzedaży środka trwałego – lokalu użytkowego.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2004 r., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Z art. 12 ust. 10 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2004 r. wynika, iż w przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1) środkami trwałymi,
2) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, jest niższa niż 1500 zł,
3) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w pkt 2 oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziale w takim prawie, nieujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej – bez względu na okres ich nabycia – stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Z treści złożonego zapytania wynika, że w 2001 r. będąc opodatkowana na zasadach ogólnych podatniczka prowadziła działalność gospodarczą w lokalu będącym od 2000 r. własnością podatniczki. W miesiącu grudniu 2001 r. lokal ten wprowadzony został do ewidencji środków trwałych i amortyzowany w latach następnych (2002 - 2003). W dniu 21 stycznia 2004 r. podatniczka sprzedała lokal ujmując uzyskany ze sprzedaży przychód w ewidencji przychodów prowadzonej dla potrzeb ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, gdyż z takiej formy opodatkowania korzystała w 2004 r. W dniu 31.01.2004 r. podatniczka zlikwidowała prowadzoną działalność gospodarczą. Ponieważ od przychodu ze sprzedaży lokalu odprowadzony został ryczałt według stawki 3,0 % to w chwili obecnej podatniczka ma wątpliwości czy była to stawka właściwa czy też nie należało zastosować do uzyskanego przychodu stawki ryczałtu 10 %.
Z przytoczonych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, iż w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości będących środkami trwałymi ujętych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – bez względu na okres ich nabycia - stosuje się przepisy art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Tak więc o opodatkowaniu przychodu osiągniętego przez podatniczkę ze sprzedaży lokalu użytkowego, w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym i istniejącym stanie prawnym decyduje treść art. 28 ust. 1 i ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tym uregulowaniem:
- przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł – art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym,
- podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu – art. 28 ust. 2 pierwsze zdanie ustawy o podatku dochodowym.
Reasumując, uzyskany przez podatniczkę przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego jest przychodem z działalności gospodarczej, od którego winna jest uiścić ryczałt w wysokości 10 %. Zgodnie z art. 12 ust. 10b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt ten jest płatny bez wezwania w terminie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lub 1a, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj