Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
us.42.tp/44-1121/04
z 28 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
us.42.tp/44-1121/04
Data
2004.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
prawo upadłościowe


Pytanie podatnika
Jak rozliczać podatek VAT z fakur zakupowych po ogłoszeniu upadłości Sp.z o.o. z możliwością zawarcia układu, jeżeli zarządca Sp. z o.o. odmawia wystawienia faktur korygujących?


Jeżeli ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu, zarząd mieniem wchodzącym do masy upadłości sprawuje zarządca. Sąd może ustanowić zarząd sprawowany przez upadłego(zarząd własny) co do całości lub części majątku upadłego, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że upadły daje rękojmię należytego jego sprawowania, a jego niewypłacalnośc powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Zarząd własny upadły sprawuje pod nadzorem nadzorcy sądowego (art. 76 ustawy - prawo upadłościowe).

Z treści postanowienia o ogłoszeniu upadłości wynika, że upadły nie będzie sprawował zarządu swoim majątkiem.

W związku z pozbawieniem prawa zarządu swoim majątkiem upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek , a także wydać wszystkie dokumenty dotyczące jego działania, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję (art. 57 w związku z art. 60 ustawy - prawo upadłościowe).

Na podstawie art. 160 w/w ustawy - prawo upadłościowe w sprawach dotyczących masy upadłości zarządca dokonuje czynności na rachunek upadłego , lecz w imieniu własnym. Nie ma zatem przeszkód , żeby zarządca masy upadłości sporządził i podpisał fakturę korygującą na zwrócony towar.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Do skutecznego nabycia towarów od spółki, której ogłoszono upadłość nie doszło, wobec powyższego spółka, która nie dokonała zakupu nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj