Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/15/2004
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/15/2004
Data
2004.04.09



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
biegły
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować należności stanowiące przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za usługi świadczone na rzecz X w Lublinie przez biegłych (rzeczoznawcy, tłumacze, kuratorzy sądowi itp.)? Biegli świadczą usługi w formie:
1. działalności wykonywanej osobiście,
2. prowadzonej działalności gospodarczej i wystawiają rachunki, posługują się nr REGON i NIP oraz składają oświadczenia o tym, że wykonywane przez nich usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej,
3. prowadzonej działalności gospodarczej i wystawiają faktury VAT.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 05.03.2004 roku (data wpływu do Urzędu 10.03.2004 roku) informuję, że zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym (...).

Podstawą wykonania określonych czynności w postępowaniu dochodzeniowym przez biegłych (rzeczoznawcy, tłumacze, kuratorzy sądowi) zleconych przez X są odpowiednie przepisy ustawy z 06.06.1997 roku Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.) zaś wysokość należnego wynagrodzenia regulują przykładowo przepisy dekretu z 26.10.1950 roku o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (Dz.U. Nr 49, poz. 445) czy też rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 25.08.1986 roku w sprawie wynagradzania tłumaczy przysięgłych (Dz.U. Nr 33, poz.168 z późn. zm.).

Przychody z tego tytułu dla osób fizycznych stanowią odrębne od działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy) źródło uzyskania przychodu.

W związku z tym w każdym przypadku z wypłaconej kwoty przychodu na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, tj. 20 %, składki potrącone przez płatnika w danym m-cu na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe i wpłacić ją do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę na rachunek urzędu skarbowego według siedziby płatnika.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym należy przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym według miejsca zamieszkania podatnika, imienne informacje o wysokości dochodu na druku PIT-8 B.

Należy podkreślić, iż na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na rzecz X w/w czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powołany ostatnio przepis (w przeciwieństwie do art. 13 pkt 8 regulującego przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło) nie zawiera żadnych wyłączeń, ani ograniczeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj