Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/398/04/AW
z 27 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/398/04/AW
Data
2004.04.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
postępowanie egzekucyjne
przychody należne
uprawdopodobnienie nieściągalności


Pytanie podatnika
Czy wartość odpisów aktualizujących wartość należności utworzonych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ewidencjonowanych pozabilansowo, które to należności zostały uprzednio zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o p.d.o.p. zaliczone do przychodów należnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 16.03.2004r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 25.03.2004r.) złożone w trybie artykułu 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926, ze zm), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, iż:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 26 lit.a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która było uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 16 ust. 2a pkt. 1 ustawy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż w marcu 2003r. wystąpiła wobec Korzystającego z wezwaniem do zapłaty długu z tytułu wypowiedzenia umowy leasingu.

W czerwcu 2003r. wydany został sądowy nakaz zapłaty przez dłużnika kwot dochodzonych przez Spółkę roszczeń a we wrześniu 2003r. Spółka złożyła do komornika sądowego wniosek o wszczęcie egzekucji zasądzonych wierzytelności.

Jednocześnie zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości powyższe wierzytelności ewidencjonowała w pozycjach pozabilansowych i dokonywała ich aktualizacji.

W świetle przepisu art. 16 ust. 2a pkt. 1c w/w ustawy nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności, gdy:

wierzytelność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego.

Fakt ten potwierdza również Spółka, której zdaniem przesłanka do uprawdopodobnienia wierzytelności za nieściągalną ziściła się w roku 2003.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS podziela stanowisko Spółki, iż wartość odpisów aktualizujących wartość należności utworzonych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ewidencjonowanych pozabilansowo, które to należności zostały uprzednio zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o p.d.o.p. zaliczone do przychodów należnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj