Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
PDII 417/OG/005/154/2003
z 3 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII 417/OG/005/154/2003
Data
2003.11.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
rozliczenie roczne



Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z 01.10.2003 r. uzupełnionego w dniu 10.10.2003 r. w sprawie możliwości wydania decyzji dotyczącej zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych informuje:

Z akt sprawy wynika, że od roku 1999 r. jest Pani rozwiedziona (wyrok Sądu Okręgowego z dnia 17 czerwca 1999 r. sygn. Akt. IC 1163/96 w sprawie rozwiązania małżeństwa) oraz, że wychowuje Pani samotnie syna Piotra K. (ur. 12.11.1994 r.) uczącego się w szkole podstawowej.

Stosownie do art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) prawo do rozliczenia podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów przysługuje osobom samotnie wychowującym w roku podatkowym dzieci do ukończenia 25 lat, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku – na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym.

W świetle powyższych faktów przysługuje Pani prawo do zastosowania preferencyjnej zasady obliczenia należnego podatku za 2003 r., o której mowa w powołanym powyżej art. 6 ust. 4 ustawy podatkowej, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w zeznaniu rocznym.

Równocześnie tut. Urząd informuje, że w ustawie podatkowej przewidziano możliwość obniżenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobieranych przez płatnika po spełnieniu warunków określonych w art. 32 ust. 1a, 1b i 1c powołanej ustawy. Wyżej powołany art. 32 ust. 1a stanowi, że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art. 6 ust. 4, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu:
1) dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące wynoszą 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej,
2) dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego lub drugiego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższych przedziałach skali – zaliczki za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dochód podatnika przekroczył górną granicę drugiego przedziału skali, wynoszą 19%, a za miesiące następujące po tym miesiącu 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Stosownie do ust. 1b w/w art. 32 płatnicy, którym podatnik złożył oświadczenie wymienione w ust. 1a, pobierają zaliczki według zasad określonych w ust. 1a pkt 1 i 2, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie.

Na podstawie art. 32 ust. 1c ustawy podatkowej w razie faktycznej zmiany stanu upoważniającego do obniżki zaliczek lub utraty możliwości do opodatkowania dochodów zgodnie z art. 6 podatnik jest zobowiązany poinformować o tym płatnika; w tym przypadku od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przestał spełniać warunki do obniżki zaliczek, zaliczki są pobierane według zasad określonych w ust. 1.

W świetle powyższego, aby skorzystać z tej formy pobierania obniżonych zaliczek stosowne oświadczenie winna Pani złożyć w swoim zakładzie pracy. Przedstawione wyżej uregulowania (uprawnienia) dla osób samotnie wychowujących dzieci wynikają wprost z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i wydawanie indywidualnych decyzji jest zbędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj