Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
1/443/16/BS/04
z 10 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1/443/16/BS/04
Data
2004.05.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
grunty
kioski
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
towar używany


Pytanie podatnika
Jakim dokumentem należy udokumentować sprzedaż przed dniem 01.05.2004r. pawilonu handlowego, nabytego w listopadzie 1999r. na podstawie rachunku uproszczonego. Kiosk handlowy znajduje się w zespole handlowo-usługowym stojącym na terenie, którego właścicielem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa. W miesiącu marcu 2004r. dokonał Pan sprzedaży pawilonu handlowego naniesionego na cudzym gruncie.


Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty). jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Na gruncie przepisów ustawy Kodeks cywilny niedopuszczalna jest zatem sprzedaż przedmiotowego budynku wybudowanego na gruncie niebędącym własnością budującego.

W takim przypadku nie mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości, lecz następuje przeniesienie za odpłatnością poniesionych na cudzym gruncie nakładów. W świetle ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) przeniesienie nakładów nie mogło być traktowane jako sprzedaż towarów bądź usług, zatem czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Sprzedaż praw nie mogła być zatem dokumentowana fakturą VAT. W przypadku sprzedaży praw właściwym dokumentem był zatem rachunek w rozumieniu przepisów art. 87 ustawy z dnia 29.08.97r. Ordynacja podatkowa cyt. wyżej.

W sytuacji, gdy podatnik potraktował powyższą czynność jako podlegającą opodatkowaniu i wystawiona została faktura ją dokumentująca z wykazaną kwotą podatku, fakturę taką należało uznać za wystawioną w trybie art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawiła fakturę, w której wykazała kwotę podatku była obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.

Podatek naliczony wynikający z takiej faktury nie podlegał odliczeniu zgodnie z przepisem § 48 ust. 4 pkt. 3 rozp. Min. Fin. z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), który stanowi, że w przypadku faktur, o których mowa w art. 33 ust. 1 ustawy, faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Powyższe wyjaśnienia oparte są na przedstawionym stanie faktycznym i prawnym obowiązującym przez dniem 01.05.2004r.

Od dnia 01.05.2004r. dla dokonania czynności, o których mowa w piśmie Podatnika, będzie miał zastosowanie przepis art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Dla udokumentowania przedmiotowej czynności zastosowanie ma § 12 rozp Min. Fin. z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 971) – w związku z delegacją art. 106 ust. 8 ustawy z dnia 11.03.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj