Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP – 3/423 – 73/MG/04
z 8 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP – 3/423 – 73/MG/04
Data
2004.04.08



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
towarzystwa emerytalne


Pytanie podatnika
Czy przychód zarachowany do ksiąg rachunkowych na dzień 31.12.2003 r . dotyczący opisanego poniżej zagadnienia stanowi przychód podatkowy w momencie zarachowania czy otrzymania środków pieniężnych?


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w odpowiedzi na wniosek strony, z dnia 19.03.2004 r. Wyjaśnia na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm . ) co następuje:Towarzystwo Emerytalne S. A. zwrócił się do urzędu z pytaniem:

czy przychód zarachowany do ksiąg rachunkowych na dzień 31.12.2003 r . dotyczący opisanego poniżej zagadnienia stanowi przychód podatkowy w momencie zarachowania czy otrzymania środków pieniężnych?

Towarzystwo Emerytalne S.A. prowadzi wyłącznie działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym. Wnioskodawca w ramach tej działalności zgodnie z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych był zobowiązany do dokonywania wpłat na rachunek rezerwowy w Funduszu.

W latach 1999 – 2003 r. wpłaty dokonywane przez wnioskodawcę na rachunek rezerwowy w Funduszu były zaliczone zgodnie z art. 15 ust. 1 e pkt. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U . z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 11 ustawy o zmianie Ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 15 października 2003 r. część kwot z rachunku rezerwowego podlega wycofaniu przez powszechne towarzystwo emerytalne dnia 7 kwietnia 2004 r.

Na dzień 31.12.2003 r. wnioskodawca zarachował w swoich księgach rachunkowych do pozostałych przychodów operacyjnych część z należnych mu w kwietniu 2004 r. kwot z rachunku rezerwowego w wysokości odpowiadającej kwocie, jaką otrzymałby od Funduszu gdyby do przekazania środków miało dojść w dniu 31 grudnia 2003 r.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze. W niektórych przypadkach warunkiem uzyskania przychodu jest sam fakt, iż są one należne.

W przypadku przychodów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i działów specjalnych produktów rolnych uważa się zgodnie z art 12 ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychód kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W przedstawionej sytuacji art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania, gdyż zgodnie z art. 11 powołanej ustawy z dnia 27 sierpnia 2003 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw – wycofanie kwot z rachunków rezerwowych następuje w gotówce i nie jest bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą podatnika.

W związku z powyższym potwierdzam stanowisko wnioskodawcy, że przychód podatkowy związany ze zwrotem kwot z rachunku rezerwowego Funduszu, które uprzednio stanowiły koszty uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością powstanie w momencie otrzymania przez wnioskodawcę środków pieniężnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj