Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-603/03/CIP/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-603/03/CIP/04
Data
2004.02.18



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
remanent
sprzedaż
zaprzestanie wykonywania czynności


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwość, czy w przypadku sprzedaży przedmiotowego lokalu podatnik ma obowiązek opodatkować tą czynność w całości czy tylko w części, proporcjonalnie do wartości, która została odliczona przy zakupie. Jednocześnie podatnik pyta, czy w przypadku likwidacji działalności konieczne będzie opodatkowanie podatkiem VAT całej wartości lokalu, czy tylko w części, z której podatek został odliczony.Wątpliwość podatnika dotyczy ponadto prawidłowości otrzymywanych rachunków i faktur VAT, które potwierdzały zakup usług budowlanych, a nie zakup towaru.Zdaniem podatnika nie ma obowiązku naliczania podatku VAT od całości ponieważ byłoby to sprzeczne z intencją ustawodawcy. Podatek VAT jest bowiem podatkiem od wartości dodanej, czyli od różnicy między kwotami zawartymi w cenie sprzedaży a kwotami zawartymi w cenie kupna. Podatnik twierdzi, iż z uwagi na fakt, iż nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od większej części inwestycji, zapłacenie podatku od całości byłoby niesprawiedliwe.


Stan faktyczny:


Podatnik zawarł umowę z wykonawcą, której treścią było określenie zasad i procedur nabycia prawa własności lokalu użytkowego. Podatnik na mocy podpisanej umowy został zobowiązany do dokonywania wpłat na poczet budowy, przy czym po zakończeniu budowy przewidziane było ostateczne rozliczenie rzeczywistych kosztów przy uwzględnieniu dokonanych wcześniej wpłat. Przeniesienie własności nieruchomości nastąpiło w formie aktu notarialnego po rozliczeniu całej inwestycji w dniu 26.10.2001 r.

Z uwagi na fakt, iż początkowo zapytująca była zwolniona podmiotowo z podatku od towarów i usług, dokonywane przez nią wpłaty dokumentowane były rachunkami uproszczonymi zawierającymi podatek VAT. Z tej przyczyny zapytująca nie korzystała z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Po przekroczeniu kwoty uprawniającej do zwolnienia zapytująca stała się podatnikiem podatku od towarów i usług i dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej ostatnią wpłatę dot. w/wym. inwestycji.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn.zm.) podatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w myśl przepisu art. 4 ust. 1 ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Z przywołanych powyżej przepisów wynika, że co do zasady wykonanie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży towarów pomniejszona o kwotę podatku VAT. A zatem dokonując sprzedaży lokalu użytkowego należy naliczyć i odprowadzić do budżetu należny podatek od towarów i usług według stawki w wysokości 22% zgodnie z art. 18 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 6a ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osoba fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 6a ust. 4 cytowanej ustawy przepisy ust. 1 i 3 mają zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W takiej sytuacji podatnik, zgodnie z art. 6a ust. 5 ustawy, zobowiązany jest do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Spis winien być sporządzony w ciągu 30 dnia od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a ponadto podatnik obowiązany jest zawiadomić o dokonanym spisie z natury, ustalonej wartości towarów i kwocie podatku należnego urząd skarbowy w terminie 14 dni od dnia zakończenia tego spisu.

Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje stosownie do art. 6a ust. 6 cytowanej ustawy, tj. w dniu w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później niż 30 dnia od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z art. 6 ust. 8 ustawy o VAT.

Mając na uwadze przywołane przepisy wskazać należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym zarówno w przypadku sprzedaży jak i zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, należy w całości opodatkować podatkiem od towarów i usług sprzedaż towaru – lokalu użytkowego wykorzystywanego wcześniej w prowadzonej działalności.

Odnosząc się do prawidłowości wystawianych rachunków i faktur VAT stwierdzić należy, iż skoro przedmiotowa umowa dotyczyła kupna-sprzedaży lokalu użytkowego to treść faktury powinna być zgodna z zawartą umową.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj