Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zawierciu
PPIII-443/249/KK/2004
z 25 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPIII-443/249/KK/2004
Data
2004.03.25



Autor
Urząd Skarbowy w Zawierciu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
eksport usług
obowiązek podatkowy
stawka preferencyjna podatku
uszlachetnianie czynne


Pytanie podatnika
Czy spółka jest bezpośrednim wykonawcą usługi, czyli ma prawo do zastosowania stawki 0%, czy jest pośrednikiem między firmą niemiecką, a podwykonawcą zlecenia?


Stosownie do zapisu art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz 50 ze zm.) eksportem usług są usługi wykonane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczpospolitej Polskiej.

Od powyższej reguły ustawodawca określił wyjątki, w tym m.in. wyjątek zawarty w art. 39 ust.1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy zgodnie z którym eksportem usług w rozumieniu ustawy są również : usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów przywiezionych na polski obszar celny, które zostały objęte procedurą uszlachetniania czynnego, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Stosownie do zapisu § 58 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) za eksport usług, o którym mowa w art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy, uznaje się usługi świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził na polski obszar celny towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetniania , przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione za granicę zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Obowiązek podatkowy z tytułu eksportu usług powstaje zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 7 ustawy, z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru ( z wyłączeniem usług wymienionych w pkt 2 lit. a) i b), tj. przewozu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi lądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami oraz usług spedycyjnych i przeładunkowych).

Uwzględniając powyższe uregulowania, wykonywana przez spółkę usługa lakierowania i drukowania blachy aluminiowej dla kontrahenta zagranicznego w ramach uszlachetniania czynnego, chociaż jest podzlecana innemu wykonawcy to bezpośrednim wykonawcą usługi jest spółka . Ona też ma prawo do zastosowania stawki 0% za wykonanie powyższej usługi.

W związku z powyższym przyjęta przez spółkę zasada rozliczania w deklaracji VAT- 7 sprzedaży eksportowej w momencie otrzymania zapłaty przy dochowaniu warunku wcześniejszego wywozu uszlachetnionego towaru jest słuszna.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj