Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-522/03/CIP/04
z 18 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-522/03/CIP/04
Data
2004.02.18



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT dotyczy tylko nowo rejestrujących się podatników, czy również podatników, którzy już prowadzą działalność i wybrali VAT lub z mocy ustawy stali się podatnikami podatku VAT.


Stan faktyczny:

Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.


Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.), zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO. Zgodnie z ust. 6 cytowanego przepisu podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4.

Natomiast przepis art. 14 ust. 2. stanowi, iż podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 6, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 6, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 6, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 7a ustawy o VAT, podatnik który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.

Z treści przywołanego przepisu wynika, iż podatnicy, którzy w poprzednim okresie zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego, lub też utracili prawo do tego zwolnienia, mogą ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w przepisie art. 14 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy pod warunkiem, że od daty rezygnacji (utraty prawa) upłynęły 3 lata, a obroty tych podatników za rok poprzedni nie przekroczyły kwoty 10.000 EURO.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj