Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PD-4151/7/04
z 29 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-4151/7/04
Data
2004.04.29



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dowody źródłowe
koszty uzyskania przychodów
małoletni
najem
nieruchomości
odliczenia
opieka
osoba samotnie wychowująca dzieci
osoby niepełnoletnie
posiadanie
pożytek z rzeczy
przychody ze wspólnego źródła
renta
udział
umowa najmu
współwłasność
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Dotyczy rozliczenia dochodów z najmu.


Podatniczka jest współwłaścicielem 4/15 części nieruchomości zabudowanej, w której znajdują się wynajmowane lokale uzytkowe. Ponadto jest opiekunem prawnym małoletniego brata, również współwłaściciela nieruchomości w 3/15 częściach, uzyskującego dochód z renty rodzinnej. Informacja o wysokości renty jest wystawiana przez ZUS na nazwisko podatniczki. W związku z powyższym podatniczka pyta:

1. Czy w zeznaniu podatkowym za 2003 r. należy uwzględnić przychody i koszty w wysokości przypadającej na każdego ze współwłaścicieli nieruchomości proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku?

2. Czy koszty udokumentowane dowodami poniesienia wydatków, na których figurują dane osobowe jednego ze współwłaścicieli, można odliczać zgodnie z proporcją udziału w przychodach z tytułu najmu?

3. Czy podatniczka będąc opiekunem prawnym małoletniego brata, powinna jego dochody z tytułu najmu i renty po zmarłych rodzicach, rozliczyć we własnym zeznaniu podatkowym?

Ad.1 Zdaniem organu podatkowego,uwzględnienie w zeznaniu podatkowym za 2003r. przychodów i kosztów przypadających na każdego ze współwłaścicieli wynajmowanej nieruchomości proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, jest prawidłowe pod warunkiem, iż współwłaściciele nieruchomości nie zawarli umowy określającej prawa do udziału w zysku w innych proporcjach, niż to wynika z posiadanych udziałów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasada ta ma zastosowanie również do rozliczania kosztów uzyskania przychodu.

Ad.2 Odliczenia ponoszonych kosztów, gdy na dowodzie potwierdzającym poniesienie wydatku, figurują dane jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, zgodnie z proporcją udziału w przychodach z tytułu najmu, jest prawidłowe.

Na podstawie art. 22 w/w ustawy, kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Zarówno wtedy, gdy na dowodzie poniesienia wydatku figurują wszyscy współwłaściciele lub tylko jeden z nich, wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodu związane z przedmiotem najmu, należy podzielić wg posiadanych udziałów.

Ad.3 Rozliczania dochodów z najmu i renty małoletniego dziecka w deklaracji PIT-5 i zeznaniu rocznym przez prawnego opiekuna dziecka, jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 7 ust. 1 w/wymienionej ustawy, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób samotnie wychowujących m.in. dzieci małoletnie, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

W myśl art. 6 ust. 5 ustawy, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku do której orzeczono separację.

Małoletni nad którym ustanowiono opiekę, nie jest dzieckiem własnym opiekuna, natomiast sam fakt ustanowienia przez Sąd Rodzinny opiekuna prawnego nad małoletnim nie jest równoznaczny z przysposobieniem małoletniego przez opiekuna. Przysposobienie (adopcja) oznacza nawiązanie między przysposabiającym a przysposobionym stosunku prawno-rodzinnego podobnego do stosunku między rodzicami a dzieckiem. Między stronami tego stosunku powstają takie same prawa i obowiązki, jakie istnieją między dzieckiem a jego naturalnymi rodzicami, m.in. również w zakresie obowiązujących przepisów podatkowych, np. doliczania niektórych dochodów przysposobionego do dochodów przysposabiającego.

Zatem, w sytuacji gdy to przysposobienie nie nastąpiło, zarówno dochody uzyskiwane przez małoletnie dziecko z renty jak i najmu, podlegają rozłącznemu od dochodów opiekuna opodatkowaniu według przepisów określonych w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj