Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żaganiu
III/443/V-196/04
z 7 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443/V-196/04
Data
2004.04.07



Autor
Urząd Skarbowy w Żaganiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Kasy rejestrujące

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
ewidencja
kasa rejestrująca
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Rozpoczęcie działalności gosp. w 2004 r., a obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
2. Jak należy prowadzić ewidencję dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych?
3. Jaka jest stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży przedmiotów wyprodukowanych przed 1945 rokiem, dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich?


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, póz. 926 ze zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żaganiu, w odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.02.2004 r., uzupełniony pismem z dnia 19.02.2004 r. wyjaśnia:

Ad. 1 - odnośnie pytania nr 1: Czy w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej, w zakresie - skup i sprzedaż przedmiotów wykonanych przed 1945 rokiem "antyki", dzieła sztuki (obrazy, rzeźby), przedmioty kolekcjonerskie, wymagana jest kasa fiskalna, jeśli tak to jakimi należy się posługiwać kodami ?

Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Zgodnie z powołanym przepisem: Podatnicy sprzedający towary i świadczący usługi, w tym również w zakresie handlu i gastronomii, na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących."

Natomiast zgodnie z przepisem § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) "Zwalnia się również z ewidencjonowania: do dnia przekroczenia w roku 2003 lub 2004 kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł z działalności określonej w art. 29 ust. 1 ustawy - podatników rozpoczynających w danym roku podatkowym wykonywanie czynności, o których mowa w art. 2 ustawy."

Z powyższych przepisów wynika zatem, że jeśli rozpocznie Pan działalność gospodarczą w zakresie określonym w zapytaniu w bieżącym roku podatkowym, to będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży, na rzecz podmiotów określonych określonych w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym , za pomocą kas rejestrujących, do dnia przekroczenia obrotów w wysokości 20.000 zł.

Sposób programowania kas fiskalnych został określony w § 5 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Powołany przepis stanowi:

"Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do: weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek podatków oraz niezwłocznego zgłaszania serwisowi każdej nieprawidłowości w jej pracy."

Z powyższego przepisu wynika, że programując kasę fiskalną należy przyporządkować poszczególnym kodom nazwę towaru oraz odpowiednią stawkę podatku od towarów i usług.

Ad. 2 - odnośnie pytania nr 2: W jaki sposób należy ewidencjonować zakupy, w związku z tym, że towar będzie kupowany na giełdach staroci oraz od osób prywatnych - brak możliwości wystawienia rachunków ?

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 86, póz. 959 ze zm.):"Płatnikami podatku są nabywcy rzeczy - od umów sprzedaży, jeżeli nabywca kupuje te rzeczy do przerobu lub sprzedaży."

Zgodnie natomiast z § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.):

"Płatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych, zwani dalej "płatnikami", są obowiązani założyć i prowadzić na każdy rok podatkowy osobny rejestr podatku oraz ponumerować jego karty."

Rejestr ten powinien zawierać ( § 4 ust. 1 pkt 3 i § 6 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia):

  • liczbę porządkową,
  • datę wpisania do rejestru dokumentu stwierdzającego dokonanie czynności cywilnoprawnej,
  • datę i numer dokumentu,
  • imię i nazwisko albo nazwę lub firmę,
  • numer identyfikacji podatkowej,
  • miejsce zamieszkania ( siedzibę ) sprzedawcy
  • kwotę należności,
  • stawkę podatku,
  • kwotę pobranego podatku,
  • w rubryce "uwagi" - podstawę prawną niepobrania podatku.

Oznacza to, że obowiązek prowadzenia rejestru dotyczy nie tylko sytuacji gdy podatek od czynności cywilnoprawnych wystąpi, ale także przypadków, gdy nie został on pobrany (art. 9 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Na płatniku spoczywa również obowiązek adnotacji na dokumentach stwierdzających dokonanie czynności cywilnoprawnej faktu pobrania bądź niepobrania podatku, co wynika z § 6 ust. 2 w/w rozporządzenia.

Jeżeli w urządzeniach księgowych jest wyodrębniony rachunek podatku pozwalający na kontrolę prawidłowości i terminowości jego poboru, płatnicy mogą, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, zaniechać prowadzenia rejestru podatku, poczynając od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym otrzymali zgodę ( § 6 ust. 4 cytowanego wyżej rozporządzenia ).

Ad. 3 - odnośnie pytania nr 3: Czy od sprzedaży przedmiotów wyprodukowanych przed 1945 rokiem, dzieł sztuki (obrazy, rzeźby), przedmiotów kolekcjonerskich jest podatek VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żaganiu wyjaśnia : sprzedaż towarów wyprodukowanych przed 1945 r., dzieł sztuki oraz przedmiotów kolekcjonerskich podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Wysokość opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży określonych towarów wymienionych przez Podatnika w zapytaniu zależy od ich rodzaju oraz sposobu zaklasyfikowania w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania określonego towaru, zainteresowany podmiot może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29 o wskazanie zaklasyfikowania tego towaru w odpowiednich klasyfikacjach i wydanie opinii interpretacyjnej.

Mając powyższe na uwadze, odnosząc się do Pana stanowiska zawartego w piśmie z dnia 19.02.2004 r., że sprzedaż przedmiotów wyprodukowanych przed 1945 rokiem jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Naczelnik Urzędu Skarbowego Żaganiu stwierdza, że powyższa opinia jest nieprawidłowa, bowiem ani przepisy obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym jak również rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy nie zwalniaj ą z podatku VAT sprzedaży przedmiotów wyprodukowanych przed 1945 rokiem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj